Rakietowy poniedziałek (14.09.2015)

0

W poniedziałek 14 września doszło do dwóch startów rakiet orbitalnych: chińskiej CZ-2D i rosyjskiej Proton-M/Briz-KM.

Do pierwszego z tych dwóch poniedziałkowych startów doszło o godzinie 06:45 CEST. Rakieta CZ-2D wyniosła na orbitę satelitę Gaofen 9 (inna nazwa – Yaogan-28). Start nastąpił z Xichang Satellite Launch Center. Satelita Gaofen-9 ma służyć do obserwacji optycznych z rozdzielczością wyższą od jednego metra. Ten satelita ma prawdopodobnie wojskowe przeznaczenie, ale chińskie oficjalne źródła informują, że misją Gaofen-9 są obserwacje Ziemi dla celów urbanistycznych oraz wyznaczania nowych dróg.

Start CZ-2D z Gaofen-9 / Credits – Henri KENHMANN

Ten start nastąpił zaledwie 11 godzin po innym chińskim locie rakiety z prawdopodobnym satelitą wojskowym. Do końca tego miesiąca może nastąpić jeszcze od 3 do 5 kolejnych startów chińskich rakiet.

Drugi start nastąpił o godzinie 21:00 CEST. Rakieta Proton-M z górnym stopniem Briz-KM wyniosła z Bajkonuru rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Ekspress-AM8 na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). Lot przebiegł prawidłowo i w momencie pisania tego artykułu (14.09, godzina 22:45 CEST) trwa praca górnego stopnia Briz-KM. W ciągu kilku najbliższych godzin powinno dojść do kolejnych odpaleń tego stopnia, po czym Ekspress-AM8 zostanie uwolniony na docelowej orbicie GTO, skąd podąży “o własnych siłach” do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej.

Ekspress-AM8 ma masę 2100 kg i został wyposażony w 24 transpondery na paśmie C, 12 na paśmie Ka i 2 na paśmie L. Ładunek użyteczny tego satelity powstał w firmie Thales Alenia Space, a platforma satelitarna jest produkcji rosyjskiej. Misja tego satelity jest planowana na minimum 15 lat.

Kolejny lot rakiety orbitalnej powinien nastąpić 19 września. Wówczas nowa mała chińska rakieta CZ-6 powinna w swoim testowym locie wynieść na orbitę aż 20 mikrosatelitów. Z dostępnych informacji wynika, że CZ-6 powinien być w stanie wynieść około 1000 kg na orbitę o wysokiej inklinacji i wysokości ok. 800 km.

(PFA, NSF)

Comments are closed.