Blue Origin z nową placówką i miejscem startów

0

Blue Origin ogłosił plan budowy nowego zakładu a także wybór nowego miejsca startów.

W dniu 15 września odbyła się konferencja prasowa firmy Blue Origin, poprowadzona osobiście przez założyciela Jeffa Bezosa. Miejscem konferencji był kompleks startowy nr 36 (LC36) na przylądku Canaveral. To właśnie stamtąd mają startować rakiety orbitalne wielokrotnego użytku. Wcześniej znajdowało się tu stanowisko dla rakiet Atlas. Ostatni start z LC36 miał miejsce w 2005 roku.

W pobliskim Explorer Park firma chce zbudować zakład produkcyjny i montażowy, Wkrótce ma rozpocząć się budowa hal fabrycznych i stanowisk startowego. Nie wykluczone jednak, że silniki rakiety będą wytwarzane w innym miejscu. Jednostki napędowe, które od Blue Origin ma kupować również ULA, mogą być produkowane w zakładach Kent w stanie Washington, gdzie są opracowywane.

Łącznie firma zainwestuje na Florydzie ponad 200 milionów USD i stworzy ok. 330 miejsc pracy. Blue Origin zebrał oferty goszczenia zakładów i stanowiska startowego od władz 5 stanów. Jak powiedział Bezos, na wybór Florydy znaczący wpływ miała dostępność kadry i dobra współpraca z siłami powietrznymi, gospodarzem Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral, i NASA, gospodarzem Kennedy Space Centre. Zasługi w negocjacjach z sekretarzem sił powietrznych miał mieć też senator Bill Nelson, demokrata z Florydy.

Test komory spalania przeprowadzony został na stanowisku E-1 w ośrodku Stennis Space Center należącym do NASA / Credits: Blue Origin

Test komory spalania silnika BE-3 na stanowisku E-1 w ośrodku Stennis Space Center / Credits: Blue Origin

Blue Origin chce wynosić ładunki na orbitę dwuczłonową rakietą nośną. Pierwszy stopień ma być napędzany opracowywanym silnikiem BE-4 i być odzyskiwalny. Drugi człon ma korzystać z silnika BE-3. Rakieta ma być zdolna do wynoszenia zarówno statków załogowych jak i bezzałogowych. Jej parametry mamy poznać dopiero w przyszłym roku. Pierwszy człon będzie mógł lądować pionowo na lądzie lub na statku na morzu. Ta ostatnia technologia jest przedmiotem sporu patentowego ze SpaceX.

Z Florydy nie ma być wynoszony New Shepard – suborbitalny załogowy pojazd firmy Blue Origin. Ten ma nadal z startować z placówki badawczej firmy w West Texas. Ostatni lot testowy pojazdu odbył się w kwietniu tego roku.

(SN)

Comments are closed.