Rosjanie będą obecni na ISS do 2024 roku

0

W ostatnim tygodniu rosyjski rząd oficjalnie przekazał, że Rosja zamierza być zaangażowana w program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do 2024 roku, co jest bardzo dobrą wiadomością dla NASA.

Podobno Rosyjska Agencja Kosmiczna Roskosmos stoczyła ciężką batalię o czteroletnie przedłużenie tego okresu, pomimo napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją o Ukrainę. Wcześniejsze ustalenia zakładały, że możliwość wsparcia orbitalnego laboratorium utrzymana zostanie jedynie do 2020 roku

Na początku tego roku  kanadyjski rząd wyraził zgodę na kontynuację udziału w programie  do 2024 r. Europejska Agencja Kosmiczna i japoński rząd jeszcze nie dokonały podobnych oświadczeń. Japonia z pewnością jednak przystąpi do przedłużenia zaangażowania w program ISS.

Kosmonauta w rosyjskim skafandrze Orlan-MK / Credits: NASA

Kosmonauta w rosyjskim skafandrze Orlan-MK / Credits: NASA

Tymczasem na stacji ISS astronauci NASA pracują nad amerykańskim skafandrem wymagającym przeglądu, a para kosmonautów przygotowuje się na rosyjski spacer w przestrzeni kosmicznej. Prócz tych czynności trwają prace nad rozmaitymi badaniami w warunkach mikrograwitacji.

Dowódca Giennadij Padałka i członek dwuosobowego zespołu astronautów wysłanych na jednoroczną misję na ISS, Michaił Kornijenko, przygotowują narzędzia i instrumenty na sześciogodzinny spacer kosmiczny planowany na 10 sierpnia.

W ramach spaceru, który rozpocznie się z modułu Pirs, Rosjanie przeprowadzą inspekcję fotograficzną rosyjskiego segmentu stacji, podejmą wystawione eksperymenty, przeczyszczą okna oraz pobiorą próbki z powierzchni modułów.

Tymczasem Japońska Agencja Kosmiczna JAXA czyni przygotowania do piątej misji zaopatrzeniowej do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chodzi o statek zaopatrzeniowy H-II Transfer Vehicle-5 (HTV-5), który w ramach startu przeprowadzonego 16 sierpnia, dostarczy na stację kosmiczną nowe eksperymenty naukowe i zapasy logistyczne.

Comments are closed.