Raytheon dofinansowuje CanSat Launcher Studenckiego Koła Astronautycznego

0

Amerykański koncern Raytheon przekazał grant w wysokości 100 000 USD młodym polskim naukowcom na projekt CanSat Launcher.

Firma Raytheon to amerykański koncern zbrojeniowy, jeden z największych na świecie. Raytheon zdobył wart 16 miliardów złotych przetarg na budowę polskiej tarczy antyrakietowej średniego zasięgu “Wisła”.

Polska będzie 6 krajem NATO użytkującym system Patriot / Credit: Raytheon

Polska będzie 6 krajem NATO użytkującym system Patriot / Credit: Raytheon

W ramach promowania nauk przyrodniczych i inżynieryjnych, firma przekazała Wojskowej Akademii Technicznej oraz Politechnice Warszawskiej po 50 000 USD na wsparcie naukowej działalności swoich studentów i pracowników.

Raytheon i uczelnie przekazały uroczyście granty dwóm osobom w postaci rocznych stypendiów: sierżantowi podchorążemu Damianowi Frąszczakowi, studentowi V roku cybernetyki oraz porucznikowi Witoldowi Bużantowiczowi z Wydziału Mechatroniki. Wręczenia dokonał rektor komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk i prezes Raytheon International Tom Vecchiolla.

Studenci chcą przeznaczyć te środki na projekt Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej o nazwie CanSat Launcher. To niewielka rakieta (2,5 m długości, 25 kg masy wraz z ładunkiem), która ma wynieść w atmosferę 8 pseudo-satelitów Cansat, czyli urządzeń badawczo-pomiarowych w kształcie cylindra o pojemności 330 ml, przypominających puszkę po napoju.

Cansaty opadając na spadochronach mogą prowadzić różnego rodzaju badania i pomiary. Co ważniejsze, umożliwiają one sprawdzenie zachowania się sprzętu w trakcie startu (przeciążenia do 10G), lotu (pobyt w atmosferze, chwilowy spadek swobodny) i lądowania.

CanSaty biorące udział w finale European CanSat 2015 / Credit: ESA - D. Sors

CanSaty biorące udział w finale European CanSat 2015 / Credit: ESA – D. Sors

SKA opracowała już korpus rakiety. Najbliższy czas zostanie poświęcony na prace nad silnikiem, który musi jeszcze przejść testy na hamowni. Przeprowadzone zostaną także testy naziemne pirotechnicznego systemu wyrzucania cansatów z rakiety.

Pierwszy lot ma się odbyć w 2016 roku. Po udanych testach ma zostać zorganizowany ogólnopolski konkurs, który wyłoni 8 najlepszych pomysłów na cansaty. Zostaną one wystrzelone właśnie CanSat Launcherem.

Oprócz grantu, Raytheon rozwija również współpracę z polskim przemysłem. Firma podpisała już 7 umów z polskimi firmami i 28 listów intencyjnych. PIT-RADWAR ma szansę budować anteny dla radarów wyrzutni; MESKO, współpracować przy budowie rakiet; TELDAT, mógłby się zająć opracowaniem i produkcją routerów dla systemu Patriot.

15 lipca, doradca rektora WAT ds. kosmicznych i satelitarnych, gen. bryg. rez. dr inż. Adam Sowa był gościem specjalnym przy starcie rakiety Ariane 5, wynoszącej satelity MSG-4 i Star One C4. Zaproszenie gen. Adama Sowy jest symbolicznym wyrazem uznania dla rosnącej roli Polski w rozwijaniu badań kosmicznych i technologii satelitarnych po przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w tym również dostrzeżeniem roli naszych naukowców i uczelni w badawczo-rozwojowych przedsięwzięciach kosmicznych i satelitarnych.

(InnoPoland, WAT)

Comments are closed.