Kanada zwiększa budżet na projekty kosmiczne

0

Kanada zgodziła się na finansowanie udziału w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2024 roku. Jednocześnie zwiększy wydatki na program ARTES w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Kanada jest trzecim, po Rosji i USA partnerem programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który zadeklarował dalsze finansowanie projektu. Należy oczekiwać, że Europejska Agencja Kosmiczna oraz Japonia również wkrótce przyznają budżet na kontynuowanie udziału w projekcie. Kanada odpowiada m.in. za zbudowanie ramienia robotycznego stacji. Kraj posiada również dwóch astronautów, którzy powinni w przyszłości udać się na pokład ISS.

Kanada jest również członkiem stowarzyszonym (tzw. participating state) Europejskiej Agencji Kosmicznej i wydaje obecnie na ten cel 15.5 milionów Euro (czyli dwa razy mniej, niż Polska). Oznacza to, że kanadyjskie instytucje oraz firmy mogą również uczestniczyć w przetargach rozpisywanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

W grudniu zeszłego roku Kanada zapisała się do opcjonalnego programu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) w ESA. Zaczynając od 2016 roku przez kolejne cztery lata rząd kanadyjski przeznaczy 30 milionów Dolarów Kanadyjskich (blisko 23 miliony Euro). Tym samym zwiększy się udział kanadyjskich instytucji w projektach satelitarnych związanych z telekomunikacją, a także z zintegrowanymi aplikacjami.

Comments are closed.