Rekordowa ilość zgłoszeń na European Rover Challenge

5
Do drugiej edycji zawodów ERC zgłosiło się aż niemal 40 drużyn z 12 krajów!

Robot Scorpio w trakcie zawodów ERC 2014

Robot Scorpio w trakcie zawodów ERC 2014

Jak informują organizatorzy zawodów European Rover Challenge, międzynarodowego konkursu robotów marsjańskich, rozgrywanego w Podzamczu k. Kielc, do drugiej edycji zgłosiło się prawie 40 drużyn z dwunastu krajów. Wśród zgłoszonych zespołów jest m.in. amerykański Uniwersytet Yale, wielokrotni zwycięzcy amerykańskiej edycji zawodów z Politechniki Białostockiej, czy też zeszłoroczni finaliści ERC z Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Kairskiego. Uczestnicy będą oceniani przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

To zdecydowanie rekord w historii podobnych zawodów na całym świecie, szczególnie, że już druga edycja przyciąga tak dużą liczbę zainteresowanych zespołów. Stało się więc faktem, że European Rover Challenge zostało docenione jako prestiżowe wydarzenie, w którym trzeba wziąć udział, co dodatkowo promuje nasz kraj na mapie interesujących imprez naukowo-technologicznych – powiedział Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator ERC.
Zespół z Politechniki Białostockiej wraz z łazikiem MAGMA2 - zwycięzcy prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge / Credits: PlanetPR

Zespół z Politechniki Białostockiej wraz z łazikiem MAGMA2 – zwycięzcy prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge / Credits: PlanetPR

Zawody ERC odbędą się w dniach 5-6 września 2015 roku na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w woj. Świętokrzyskim. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, czyli nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych. Zawodom towarzyszy Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki.

Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła do RCNT ponad 25 tysięcy widzów. To doskonała okazja do prezentacji także bogatej oferty edukacyjnej Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które rozpoczęło działalność właśnie podczas pierwszego ERC – powiedział Marcin Perz z Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, współorganizator wydarzenia.
Zespoły zgłoszone do ERC 2015 czeka teraz weryfikacja nadsyłanych dokumentów technicznych konstrukcji. Oceną materiałów zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego. W tym roku do grona jurorów dołączył m.in. kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz prof. Giancarlo Genta z Politechniki Turyńskiej, znany ekspert w dziedzinie robotyki. Wspierać ich będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.
Dwór obronny w Podzamczu Chęcińskim, rok 2009 / Credit: Robert Niedźwiecki, License: CC-BY 3.0

Dwór obronny w Podzamczu Chęcińskim, rok 2009 / Credit: Robert Niedźwiecki, License: CC-BY 3.0

Zawody ERC zostaną poprzedzone konferencją biznesową Space Days Poland, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż, zainteresowanych nawiązaniem relacji handlowych, transferem wypracowanych technologii czy też doświadczeń w zarządzaniu projektami.

Wydarzeniom patronuje Ministerstwo Gospodarki. Partnerami zostały Europejska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Województwo Świętokrzyskie, Mars Society Polska, Planet PR oraz Trio Conferences. Organizatorami ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z woj. Świętokrzyskiego.

Pełna lista zgłoszonych zespołów na stronie www.roverchallenge.eu.

(Planet PR)

5 komentarzy