Roskosmos: mniej pieniędzy, kłopoty Angary, ale lądowanie na Księżycu w 2029

7

Roskosmos czekają poważne ograniczenia budżetowe. Projekt rodziny rakiet Angara może nie być do końca zrealizowany. Rosjanin ma stanąć na Księżycu w 2029.

Kryzys odbija się na Roskosmosie

Kryzys gospodarczy spowodowany sankcjami dotknął w końcu i Roskosmos. Na szczęście cięcia nie przeszkodziły w niedawnym przedłużeniu udziału Rosji w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS do 2024 roku.

W przedstawionym w tym tygodniu przez Igora Komarowa, szefa Federalnej Agencji Kosmicznej Roskosmos, projekcie federalnego programu kosmicznego na lata 2016-2025, budżet agencji zostanie zmniejszony do do 37 miliardów USD, czyli aż o 15 miliardów USD (800 mld rubli). W wypowiedzi Jurija Koptiewa, szefa rady naukowej i technologicznej Roskosmosu, z 15 kwietnia, kwota ta została uznana za minimalną konieczną do osiągnięcia celów stawianych przez Agencją.

Główną przyczyną tego jest sytuacja gospodarcza, a przede wszystkim osłabienie wartości rubla do dolara i wysoka inflacja w Federacji Rosyjskiej.Projekt programu kosmicznego na lata 2016-2025 powinien zostać złożony do 10 czerwca.

Superciężka rakieta największą “ofiarą” cięć

Rakieta Angara w trakcie prac montażowych / Credit: Sputnik, Mikhail Voskresenskiy

Rakieta Angara w trakcie prac montażowych / Credit: Sputnik, Mikhail Voskresenskiy

Cięcia w przyszłym budżecie Roskosmosu najbardziej odczuje program budowy od postaw superciężkiej rakiety nośnej, która miała służyć przyszłym wyprawom załogowym w głęboką przestrzeń kosmiczną. Wydatki nań mają spaść aż 10-krotnie, z 11,5 mld USD do 1,15 mld USD.

W jej miejsce Roskosmos planuje dodatkowy wariant rakiety Angara, bazujący na jej dotychczasowej największej planowanej odmianie (Angara-A5). Komarow zapowiedział powstanie wariantu 5B, mającego mieć dodatkową rakietę boczną. Rezygnacja z budowy nowej rakiety od podstaw drastycznie zmniejszy potrzebne do tego środki. Nowy wariant Angary miałby być dostępny w trzeciej dekadzie XXI wieku.

Załogowa wersja rakiety Angara 5 / Credit: Anatoly Zak, RussianSpaceWeb.com

Załogowa wersja rakiety Angara 5 / Credit: Anatoly Zak, RussianSpaceWeb.com

Więcej satelitów na orbicie

Mimo złych wiadomości dotyczących budżetu agencji, Komarow zapowiada podwojenie przez Rosję ilości wynoszonych satelitów telekomunikacyjnych i potrojenie liczby satelitów naukowych.

W 2014 roku Rosja miała 134 czynne satelity, o 15% więcej niż przed rokiem. Daje to Rosji trzecią pozycje wśród “kosmicznych mocarstw”, po USA i Chinach. W połowie 3. dekady Federacja będzie chciała ich mieć ponad 180.

Rosjanin na Księżycu w 2029

Nowy plan 10-letni zakłada dalsze działania w kierunku powrotu Rosji na Księżyc. W 2025 miałby zostać zrealizowany załogowy przelot wokół Srebrnego Globu, a lądowanie z udziałem człowieka miałoby się odbyć 4 lata później, w 2029. Misje te miałyby zostać wyniesione wspomnianą wcześniej rakietą Angara-5B.

Co ciekawe, jeszcze dwa lata temu, jako realna data załogowego okrążenia Księżyca padała czwarta dekada XXI wieku.

(Sputnik)

7 komentarzy

  1. Biorąc pod uwagę tandetę jaką produkuję dziś jak najniższym kosztem roskosmos. Dodając do tego serię porażek to los astronautów zostanie przypieczętowany tragiczną śmiercią na orbicie okołoziemskiej.
    Oczywiście jeśli proton nie rozleci się w czasie startu.

  2. Błagam, przeredagujcie ten tekst! “Przyszłym wyprawĄ”? “Superciężka Angara ma być on dostępny w trzeciej dekadzie XXI wieku.”? Po jakiemu to jest?

    • Hubert Bartkowiak on

      Mówimy tu o budżecie zawartym w propozycji polityki kosmicznej na lata 2016-2025, czyli trzeba podzielić go przez 10, aby dostać budżet roczny. Daje to średnio 3,7 mld USD rocznie (porównaj z 5,6 mld USD w 2013 roku).