Start drugiego Sentinela

0

23 czerwca wczesnym rankiem rakieta Vega wyniosła satelitę Sentinel-2A. Jest to drugi satelita europejskiej konstelacji obserwacji Ziemi Copernicus.

Start nastąpił o godzinie 3:51 (CEST) z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Sentinel-2A został wyniesiony na orbitę kołową o wysokości 786 km oraz inklinacji 98,62 stopnia. Była to piąta misja rakiety Vega, zaś operatorem lotu była spółka Arianespace.

Start rakiety nośnej Vega z satelitą Sentinel 2-A / Credits: ESA

Jest to drugi z dwudziestu satelitów konstelacji Copernicus (wcześniej GMES – Global Monitoring for Environment and Security), programu kierowanego przez Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Sentinel-2A będzie dostarczał danych teledetekcyjnych w paśmie optycznym na potrzeby rolnictwa, leśnictwa, gospodarki wodnej oraz zarządzania kryzysowego. Dane zebrane przez satelity konstelacji będą udostępniane za darmo dla europejskich podmiotów.

Sentinel-2A ma masę 1140 kg i został zbudowany przez Airbus Defense Space. Pole widzenia instrumentów satelity wynosi 290 km, i będzie on przelatywał nad tym samym miejscem na Ziemii co 5 dni. Identyczny satelita, Sentinel-2B zostanie wystrzelony w 2016 roku.

Pierwszy satelita konstelacji, Sentinel-1, wystrzelony w kwietniu zeszłego roku wykonuje obserwacje Ziemi w paśmie radarowym.

Comments are closed.