Norweskie wojsko skorzysta z sieci Skynet

0

Norwegia wykupiła w Airbus D&S dostęp do satelitarnej sieci łączności wojskowej Skynet.

Airbus Defence and Space zapewni wojskową komunikację satelitarną przez sieć Skynet norweskiemu ministerstwu obrony.

Dzięki 4-letniej umowie ramowej podpisanej z Organizacją Logistyki Obronnej (NDLO) norweskie siły zbrojne zyskają lepsze możliwości komunikacji na morzu, na ziemi i w powietrzu poprzez sieć satelitów Skynet.

Czteroletnia umowa ramowa z norweską Organizacją Logistyki Obronnej (NDLO) dotyczy łączności satelitarnej w paśmie X. Skynet uzupełni istniejący system zabezpieczonej komunikacji morskiej, lądowej i powietrznej norweskich sił zbrojnych w Europie Północnej, w Arktyce i podczas sojuszniczych misji na świecie.

W ramach umowy Skynet PFI (Private Finance Initiative), Airbus Defence and Space jest właścicielem i operatorem konstelacji satelitów Skynet 5 działających w paśmie X, a także sieci naziemnej, która zapewnia łączność poza linią wzroku (Beyond Line of Sight, BLOS) na potrzeby brytyjskiego ministerstwa obrony. Umowa pozwala też innym krajom NATO i rządom sojuszniczym używać sieci Skynet do rozszerzania istniejących usług oraz wykorzystywać unikatowe atrybuty satelitów Skynet, zwłaszcza w połączeniu z niewielkimi lub znajdującymi się w niekorzystnym położeniu terminalami, w celu zapewnienia niezawodnej komunikacji nawet na granicy zasięgu.

Konstelacja Skynet piątej generacji składa się z 4 satelitów geostacjonarnych (A, B, C, D) o masie ok. 4,6 tony, wynoszonych w latach 2007-2012.

(Airbus D&S)

Comments are closed.