Szósty Dragon przybił do orbitalnego portu

3

Komercyjny statek towarowy, wystrzelony we wtorek z Florydy i wypełniony dwoma tonami ładunków, osiągnął w piątek port swojego przeznaczenia – Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Wyniesienie statku Dragon w ramach misji CRS-6 (Commercial Resupply Services) odbył się dzięki wykorzystaniu rakiety Falcon 9R, która wystartowała ze stanowiska na Przylądku Canaveral na Florydzie. Przez kolejne trzy dni „Smok” zbliżał się do stacji ISS. Ostatnie manewry zbliżeniowe wykonane zostały przy użyciu zaawansowanego systemu laserów optycznych.

Astronautka Europejskiej Agencji Kosmicznej Samantha Cristoforetti sterowała ramieniem CanadArm-2 (Space Station Remote Manipulator System) i udało jej się pochwycić Dragona o godzinie 12:55 CEST. Kontrolerzy z Ziemi przejęli wtedy kontrolę i doprowadzili do przyłączenia statku do węzła na module Harmony.

Było to szóste udane przyłączenie prywatnego statku towarowego firmy Space Exploration Technologies (SpaceX) do stacji ISS od 2012 roku. Amerykańska firma z siedzibą w Hawthorne w Kalifornii realizuje misje logistyczne w ramach kontraktu z agencją NASA, który opiewa na 2 mld dolarów i dotyczy około 15 lotów statków Dragon.

Cristoforetti i askerujący ją Terry Virts (dowódca stacji w ramach Ekspedycji 43) monitorowali przebieg wydarzeń i sterowali ramieniem SSRMS ze specjalnego modułu obserwacyjnego Cupola. To miejsce na stacji ISS zapewnia doskonały widok na całą Ziemię dzięki niemal kompletnemu przeszkleniu przez okna panoramiczne.

Samantha Cristoforetti z module Cupola (ubrana w strój ze Star Trecka) ze statkiem Dragon z misji CRS-6 w tle. Zdjęcie: Twitter, @AstroSamantha

Samantha Cristoforetti z module Cupola (ubrana w strój ze Star Trecka) ze statkiem Dragon z misji CRS-6 w tle. Zdjęcie: Twitter, @AstroSamantha

Dragon dostarczył na stację ISS pierwszy w pełni zaprojektowany pod działanie w mikrograwitacji ekspres do kawy. Maszyna stworzona została we współpracy między Lavazza, Włoską Agencję Kosmiczną ASI oraz Argotec, włoską firmę zapewniającą europejskie racje żywnościowe dla stacji kosmicznej.

Ładunek, o łącznej masie 1990 kg, składa się z 844 kg sprzętu naukowego, 518 kg sprzętu związanego z obsługą wyposażenia stacji, 500 kg żywności, ubrań i innych ładunków dla członków załogi. Ponadto na statku znalazły się 23 kg sprzętu do wykorzystania w czasie spacerów kosmicznych oraz 16 kg sprzętu komputerowego i fotograficznego.

Dragon pozostanie przyłączony do stacji do 21 maja. Powrót na Ziemię odbędzie się przy załadowaniu 1370 kilogramami ładunków, przede wszystkim próbek z eksperymentów naukowych (krew, mocz, tkanki, itd.). Poprzednia misja CRS-5 odbyła się trzy miesiące temu. Start kolejnej, drugiej z czterech planowanych na 2015 rok, przewidywany jest na 19 czerwca, godzinę 19:51 CEST.

Powrót platformy ASDS do portu

W czwartkowy wieczór z misji na Atlantyku wróciła autonomiczna platforma ASDS (Autonomous Spaceport Drone Ship) przeznaczona do przyjęcia powracającego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R. Niestety wtorkowa próba lądowania, pomimo idealnego naprowadzenia stopnia na platformę, nie zakończyła się powodzeniem.

Platforma ASDS po powrocie z nieudanej próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R we wtorek. Zdjęcie: Reddit, @petr_bourdais

Platforma ASDS po powrocie z nieudanej próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R we wtorek. Zdjęcie: Reddit, @petr_bourdais

Firma SpaceX udostępniła nagranie bardzo dobrej jakości z lądowania pierwszego stopnia już kilkadziesiąt godzin po starcie. Rakieta z całą pewnością nie wykazywała się stabilnością w kluczowych ostatnich sekundach przed lądowaniem. Na skutek zbyt dużej oscylacji doszło najprawdopodobniej do mocnego przeciążenia jednej z trzech nóg stopnia.

Pomimo początkowo widocznego przeciwdziałania wywróceniu stopnia przez silniki na gaz (w górnej części) doszło jednak do przechyłu, a następnie eksplozji rakiety. Część elementów pozostała na platformie, co widoczne jest na zdjęciu platformy ASDS z portu w Jacksonville. SpaceX planuje docelowo przeniesienie prób odzyskania pierwszego stopnia rakiety na ląd.

(NASA)

3 komentarze

  1. Do tego całego czepiactwa dorzucę się i ja… Czy może być laser, który nie jest optyczny? Poza tym dzięki za wpis, bardzo lubię czytać wszelkie informacje dot. lotów SpaceX.

  2. …500 kg żywności, ubrań i żywności dla członków załogi… ktoś to czytał po napisaniu ?

  3. “Misja CRS-6 przebiega w trzy miesiącu po ostatniej misji logistycznej. ”
    Mogę prosić o tłumaczenie na język polski?