Kolejna misja IXV w 2019 roku?

0

Jest możliwe, że ESA przeprowadzi drugą misję IXV w 2019 roku.


Jedenastego lutego Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przeprowadziła udany lot suborbitalny bezzałogowego pojazdu Intermediate eXperimental Vehicle (IXV). Start tego pojazdu nastąpił o godzinie 14:40 CET za pomocą rakiety Vega. Sto minut później IXV udanie wodował w wyznaczonym regionie na Pacyfiku.

Start rakiety Vega ze statkiem IXV / Credits: ESA–S. Corvaja, 2015

Start rakiety Vega ze statkiem IXV / Credits: ESA–S. Corvaja, 2015

Statek IXV, będący generalnie dużym demonstratorem nowoczesnych technologii, wspiął się potem na 412 kilometrów. Z uwagi na obraną trajektorię suborbitalną w godzinę po starcie rozpoczęło się zejście do atmosfery. Tutaj swoją pracę zaczęło wykonywać ponad 300 zaawansowanych i konwencjonalnych czujników, zbierających cenne dane.

Symulacja wejścia statku IXV w atmosferę / Credits: ESA

Symulacja wejścia statku IXV w atmosferę / Credits: ESA

Statek mierzący pięć metrów długości, i posiadający masę dwóch ton, zaczął wytracać prędkość w momencie wejścia w gęstsze warstwy atmosfery na wysokości około 120 kilometrów. Prędkość, wynosząca 7,5 km/s, była identyczna jak ta, z którą wracają pojazdy z niskiej orbity wokółziemskiej.

IXV manewrował w drodze powrotnej na Ziemię za pomocą swojego aerodynamicznego usterzenia oraz silników korekcyjnych. Przez cały czas postępy misji śledzone były przez Centrum Kontroli Misji w ALTEC (Advanced Logistics Technology Engineering Centre) w Turynie, we Włoszech.

Misja zakończyła się sukcesem – IXV poprawnie wodował i został podjęty przez okręt. Z pierwszych informacji wynika, że ten kosmiczny lot IXV przebiegł bez większych zakłóceń i pojazd powrócił na Ziemię w bardzo dobrym stanie.

Zaledwie dwa tygodnie po misji IXV pojawiła się informacja, że ESA planuje przeprowadzenie kolejnego lotu IXV. Tym razem lot zakończyłby się lądowaniem a nie wodowaniem. Wstępne prace nad tą misją rozpoczęłyby się już w marcu i ponownie opierałaby się na rakiecie Vega. Misja odbyłaby się najwcześniej w 2019 roku.

IXV jest elementem koncepcji ESA o nazwie Programme for Reusable In-Orbit Demonstrator for Europe (PRIDE). Ma to być mały bezzałogowy wahadłowiec, zdolny do lotu orbitalnego i lądowania na konwencjonalnym lotnisku. Byłby to europejski, cywilny odpowiednik X-37B.

(Sp)

Comments are closed.