Spacer EVA-30 z niespodziewaną sytuacją

1

Zakończył się drugi z trzech spacerów kosmicznych poświęconych przygotowaniom Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do przyjęcia komercyjnych statków załogowych.

Wyjście w przestrzeń kosmiczną rozpoczęło się dzisiaj o godzinie 12:51 CET i potrwało 6 godzin i 43 minuty. W rolę spacerowiczów weszli astronauci NASA – Barry Wilmore i Terry Virts. Dla pierwszego z nich było to trzecie wyjście, natomiast dla drugiego drugie.

Astronauci kontynuowali prace związane z rozlokowaniem kabli prowadzących do nowych elementów – adapterów IDA (International Docking Adapters), które dostarczone zostaną na stację ISS za kilka miesięcy przez statki towarowe Dragon.

Adaptery obniżą ryzyko powstania mikrouszkodzeń, które mogłyby powstawać w czasie cumowań przyszłych statków załogowych, tj. jednostek Dragon i CST-100. Procesom tym towarzyszą duże siły, stąd firma Boeing na zlecenie NASA wykonała adaptery ze specjalnym mechanizmem wykorzystującym elektromagnesy (SIMAC).

W czasie spaceru kosmicznego połowę czasu zajęły czynności związane z nakładaniem specjalnego smaru na elementy cierne znajdujące się w elemencie chwytnym na końcu manipulatora SSRMS (Space Station Remote Manipulator System), nazywanym również CanadArm2. Prace te wykonane zostały poprawnie.

Jednym z podstawowych zadań było także przygotowanie modułu PMA-2 do przyszłego użytku. W tym celu zdjęta została specjalna osłona ochraniająca nieużywany od 2013 roku moduł przed uderzeniami śmieci kosmicznych i mikrometeoroidów. Ponadto podjęte zostały w czasie spaceru działania związane z przygotowaniem dwóch węzłów modułu Tranquility do przyjęcia nowych modułów.

Schemat przedstawiający wymienione w artykule moduły stacji ISS oraz zakres rekonfiguracji – moduł PMA-3 przeniesiony zostanie z węzła bocznego Tranquility na węzeł zenitalny modułu Harmony, natomiast “magazyn” PMM przeniesiony zostanie z dolnego węzła Unity na przedni węzeł Tranquility / Credits: NASA, opracowanie własne

Schemat przedstawiający wymienione w artykule moduły stacji ISS oraz zakres rekonfiguracji – moduł PMA-3 przeniesiony zostanie z węzła bocznego Tranquility na węzeł zenitalny modułu Harmony, natomiast “magazyn” PMM przeniesiony zostanie z dolnego węzła Unity na przedni węzeł Tranquility / Credits: NASA, opracowanie własne

Do przedniego węzła Tranquility przyłączony zostanie w tym roku moduł PMM, który przeniesiony będzie z dolnego węzła modułu Unity (ten stanowić będzie zapasowy węzeł dla komercyjnych statków towarowych). Z kolei do tylnego węzła Tranquility przyłączony zostanie moduł BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), celem którego będzie demonstracja dmuchanej konstrukcji w połączeniu z systemami ISS.

Astronauci uwijali się na tyle sprawnie (zyskano około 75 minut względem harmonogramu), że udało się także wykonać zadanie dodatkowe, zaplanowane na kolejny spacer kosmiczny. Do tych prac zalicza się rozpoczęcie instalacji systemu komunikacyjno-nawigacyjnego C2V2 (Common Communications for Visiting Vehicles), który będzie obsługiwał komercyjne statki załogowe.

Trzeci, ostatni z serii spacerów kosmicznych poświęconych przygotowaniom do zmiany konfiguracji stacji, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 1 marca. Obecnie rozpoczęcie planowane jest na godzinę 13:10 CET. Ten spacer może jednak nie odbyć się w zakładanym terminie.

Pod koniec procesu przywracania ciśnienia w śluzie Quest z astronautami, Terry Virts zanotował pojawienie się małej ilości wody w jego hełmie. Jest to sytuacja w prostym skojarzeniu nawiązująca do dramatycznego spaceru kosmicznego z włoskim astronautą Luca Parmitano. W prawdzie tutaj wody było nieporównywalnie mniej, to jednak sytuacja będzie wymagała wyjaśnienia.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Sztuczne inteligencje im się marzą, a hełmu porządnie wyprodukować nie potrafią.