Udany start Hayabusa 2

1

Rozpoczęła się japońska misja Hayabusa 2, której celem jest sprowadzenie próbek planetoidy (162173) 1999 JU3.

Start był dwukrotnie odkładany ze względu na złą pogodę dla kosmodromu Tanegashima. Rakieta H-IIA wystartowała w końcu 3 grudnia o godzinie 05:22 CET.

Start Hayabusa 2 / Credits – JAXA

Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która 13 czerwca 2010 roku, jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy (25143 Itokawa, typu spektralnego S). Teraz Japończycy chcą sprowadzić próbki kolejnej planetoidy, tym razem typu C, oznaczanej jako (162173) 1999 JU3. Została ona odkryta w 1999 roku w ramach programu LINEAR. Ma ok. 1 kilometra średnicy.

Japończycy chcą wykorzystać wiedzę i umiejętności zebrane podczas pierwszej misji Hayabusa, aby dostarczyć na Ziemię próbki reprezentanta każdej z 3 głównych grup planetoid: C, S, X. Badania planetoid typu C wzbogacą naszą wiedzę o wczesnym Układzie Słonecznym, w tym o pochodzeniu wody i minerałów na Ziemi. Uważa się, że planetoidy typu C są zbudowane z materii starszej niż typu S.

Testy sondy Hayabusa 2

Testy sondy Hayabusa 2 / Credit: JAXA

Konstrukcja Hayabusy 2 bazuje na poprzedniej sondzie, co umożliwiło szybką budowę statku. Jej korpus ma wymiary 1 m × 1,6 m × 1,4 m. Masa wynosi ok. 600 kg (ok. 50 kg więcej od poprzedniczki). Część układów sondy będzie jednak zmieniona, jak anteny telekomunikacyjne. Sonda zostanie też wyposażona w urządzenie pirotechniczne mające stworzyć na powierzchni asteroidy mały sztuczny krater – sonda zbierze próbki powstałe w wyniku tego zabiegu jak i z powierzchni planetoidy.

Prócz próbek, Hayabusa 2 stworzy na planetoidzie sztuczny krater, którego proces powstawania będzie śledziła. Krater powstanie na skutek trafienia impaktorem (Small Carry-on Impactor, SCI), będącym 2,5 kilogramowym blokiem miedzi. Miedź zostanie uformowana w impaktor pod wpływem eksplozji 4,5 kg plastycznego materiału wybuchowego typu HMX. Zderzenie z planetoidą powinno odbyć się z prędkością ok. 2 km/s.
Na pokładzie Hayabusy znajdzie się też miniaturowy, dziesięciokilogramowy lądownik MASCOT, przygotowany przez Niemcy (DLR) i Francję (CNES), i dwa mniejsze japońskie pojazdy MINERVA II-1 i II-2.

Sonda doleci do celu w lipcu 2018 roku. W grudniu 2019 powinna rozpocząć powrót w kierunku Ziemi. Próbki powinny dotrzeć na Ziemię rok później.

Jeden komentarz