USNO-B1.0 1625-0079152 – gwiazda zmienna odkryta przez Polaków

0

Astronomowie amatorzy Krzysztof Kida i Maciej Mącidym odkryli nową gwiazdę zmienną, oznaczoną jako USNO-B1.0 1625-0079152.

Krzysztof Kida to jeden z najbardziej zaawansowanych polskich astronomów amatorów w dziedzinie obserwacji gwiazd zmiennych. Krzysztof prowadzi także biuletyn obserwatorów gwiazd zmiennych “Proxima”, który jest świetnym źródłem informacji o takich gwiazdach. Z kolei Maciej Mącidym to znany astronom amator wykonujący zaawansowane obserwacje słabych obiektów, przede wszystkim komet.

Drugiego grudnia organizacja obserwatorów gwiazd zmiennych AAVSO oficjalnie poinformowała, że Krzysztof i Maciej wykazali zmienność gwiazdy USNO-B1.0 1625-0079152, która otrzymała tymczasowy unikalny identyfikator AUID 000-BLL-209 i została wpisana do ogólnodostępnej bazy VSX.

Co wiemy o USNO-B1.0 1625-0079152? Obiekt znajduje się w okołobiegunowym gwiazdozbiorze Żyrafy (łac. Camelopardalis) i wykazuje zmienność w zakresie od +15,20 do +15,70 magnitudo. Jest to zatem gwiazda zbyt słaba, by móc ją obserwować przez lornetkę lub mały teleskop. Badania Krzysztofa i Maćka wskazują, że jest to zmienna typu EW, czyli ciasny, niemal kontaktowy układ podwójny, wykazujący wzajemne zaćmienia składników o okresie 0,313382 dnia.

Może się wydawać, że w dobie dużych teleskopów i automatycznych systemów obserwacji dużych połaci nieba wykrywanie nowych gwiazd zmiennych jest niemożliwe. Tak jednak nie jest – wciąż dużo słabszych gwiazd zmiennych czeka na identyfikację. Jest to możliwe dzięki astronomom amatorom, takim jak Krzysztof Kida i Maciej Mącidym.

Więcej informacji na temat tego odkrycia można przeczytać w wątku na Forum Astronomicznym.pl.

Dla Krzysztofa jest to już druga gwiazda zmienna. Pierwsza została odkryta rok temu i potwierdzona w lutym tego roku.

Serdeczne podziękowania dla Krzyśka Kidy przy korekcie tekstu.

Comments are closed.