MASCOT – wkład Niemiec i Francji w misję Hayabusa 2 (galeria)

0

Już w poniedziałek ma zostać wystrzelona sonda Hayabusa 2 do asteroidy 1999 JU3. Na pokładzie znajdzie się niemiecki lądownik MASCOT.

MASCOT – Mobile Asteroid Surface Scout (w wolnym tłumaczeniu: mobilny zwiadowca powierzchni asteroidy) – to lądownik misji Hayabusa 2 opracowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR, we współpracy z francuską CNES. Robot powstał w ramach porozumienia nawiązanego między DLR a JAXA na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym IAC w Neapolu w 2012 roku.

W 2018 roku, gdy japońska sonda doleci do celu podróży, 10-kilogramowy lądownik (wymiary 30 cm × 30 cm × 20 cm) odłączy się od niej, i “swobodnie spadnie na asteroidę z wysokości około 100 metrów”, wyjaśnia Tra-Mi Ho, główny naukowiec projektu MASCOT w DLR. MASCOT będzie mógł określić swoje położenie w przestrzeni i, w razie potrzeby, je korygować.

Co więcej, po wylądowaniu robot nie pozostanie w miejscu. MASCOT będzie przemieszczał się po powierzchni asteroidy, przeprowadzając pomiary in-situ w różnych miejscach planetoidy za pomocą 4 instrumentów naukowych. Po raz pierwszy w historii obiekt wykonany ludzką ręką będzie przemieszczał się po powierzchni asteroidy.

Lądownik będzie wyposażony w radiometr MARA (przygotowany przez DLR) do pomiaru temperatury; magnetometr MasMag (przygotowany przez Technische Universität Braunschweig) do pomiaru magnetyzacji skał; spektrometr MicrOmega (dostarczony przez CNES) do analizy minerałów i skał; a także kamerę MASCAM (DLR) do wykonywania zdjęć powierzchni 1999 JU3.

Ralf Jaumann, planetolog z DLR, podkreśla, że asteroida jest obiektem bardzo interesującym pod względem naukowym: “Pomiary wykonane z Ziemi wskazują, że materiał skalny asteroidy mógł mieć kontakt z wodą”. “MASCOT ma przeprowadzić pomiary regolitu, które dostarczą dane referencyjne na potrzeby badań próbek, które Hayabusa 2 przywiezie na Ziemię, i co pozwoli na poprawną interpretację tych badań.”

Gdy MASCOT wykona wszystkie badania w jednym punkcie asteroidy, wykona “skok” i zacznie badań kolejne miejsce na powierzchni. MASCOT będzie działał przez 16 godzin, czyli dwie pełne doby asteroidy 1999 JU3.

MASCOT będzie nadzorowany i kontrolowany z Centrum Wsparcia Użytkownika Mikrograwitacji (MUSC) Niemieckiej Agencji Kosmicznej w Kolonii. Lądownik ma zostać włączony po raz pierwszy od startu 12 grudnia, aby sprawdzić jego stan.

(DLR)

Comments are closed.