IAC 2014 – pierwszy raport

0

Trwa konferencja International Astronautical Congress 2014. Podczas dwóch pierwszych dni padło kilka ważnych zapowiedzi oraz zaprezentowano wyniki ważnych prac.

International Astronautical Congress (IAC) jest prawdopodobnie najważniejszą konferencją sektora kosmicznego, której kolejne edycje co roku odbywają się w innym mieście, na innym kontynencie. Każdego roku na kolejną edycję przyjeżdża tysiące specjalistów sektora kosmicznego, reprezentujących państwa niemal z całego świata. Tym samym IAC pełni rolę forum, na którym odbywają się prezentacji z wszystkich dziedzin astronautyki: od kwestii technicznych, takich jak małe satelity czy rakiety nośne, poprzez koncepcje misji na niską orbitę wokółziemską lub poza bezpośrednie otoczenie Ziemi, aż po kwestie ekonomiczne i polityczne.

Chris Hadfield na otwarciu IAC 2014 / Credits - Krzysztof Kanawka, kosmonauta.net

Chris Hadfield na otwarciu IAC 2014 / Credits – Krzysztof Kanawka, kosmonauta.net

IAC 2014 odbywa się w Toronto. Jest to z pewnością jedna z największych konferencji IAC w ostatnich latach: zarejestrowało się ponad 3000 uczestników. Na konferencji pojawiło się także wielu wystawców oraz przedstawicieli agencji kosmicznych. Dwa duże wyjątki to brak najważniejszych przedstawicieli z Rosji oraz Chin. Ma to związek z aktualnymi sankcjami nałożonymi na Rosję oraz problemami z uzyskaniem wiz dla chińskich przedstawicieli. Konferencja rozpoczęła się w poniedziałek, 28 września, od artystycznego występu Cirque du Soleil. Następnie przemawiali różni przedstawiciele miejscowych władz oraz kanadyjscy astronauci, w tym Chris Hadfield, którego ostatni pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grudzień 2012 – maj 2013) był często poruszany w mediach na całym świecie.

Fotele kapsuły Dragon / Credits - Michał Moroz, Kosmonauta.net

Fotele kapsuły Dragon / Credits – Michał Moroz, Kosmonauta.net

W sekcji wystawowej zaprezentowało się kilka najważniejszych firm z sektora kosmicznego. Szczególnie wyraźnie zaznaczona jest obecność dwóch zwycięzców programu CCtCap – firmy SpaceX oraz firmy Boeing. Pierwsza firma zaprezentowała dwa fotele oraz panel sterowniczy kapsuły Dragon V2, który cieszy się dużą popularnością wśród uczestników konferencji. Na IAC 2014 jest także (mniejsza) wystawa firmy Sierra Nevada, której przedstawiciele zapowiedzieli w ramach działań protestacyjnych po przegranej opublicznienie pełnego wniosku do konkursu CCtCAP. Z kolei Lockheed Martin przedstawił napompowany model kapsuły MPCV Orion w skali jeden do jednego.

IAC 2014 to też ważne prezentacje dotyczące różnych branż sektora kosmicznego – od komercyjnych dokonań, poprzez zapowiedzi, techniczne kwestie satelitów, po „New Space” oraz wyniki misji naukowych. Popularnym tematem naukowym jest misja Rosetta. Z kolei dużo ciekawych informacji przedstawiono w sesji dotyczącej „śmieci kosmicznych”. Przykładowo, okazuje się, że na niektórych wysokościach orbit (np. około 975 km) ryzyko uderzenia przez małe odłamki może już być na tyle duże, by poważnie zagrażać działającym satelitom. Także ilość obiektów na orbicie geostacjonarnej jest już na tyle duża, że w niektórych sytuacjach ryzyko kolizji przekracza wcześniej (arbitralnie) wyznaczone przez NASA wartości graniczne. Może to oznaczać potrzebę szybkiego (w perspektywie kilkunastu lat) oczyszczenia orbity geostacjonarnej z niedziałających satelitów.

Rosetta wyląduje niedaleko tego "serduszka" / Credits - Krzysztof Kanawka, kosmonauta.net

Rosetta wyląduje niedaleko tego “serduszka” / Credits – Krzysztof Kanawka, kosmonauta.net

Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje firm, które niebawem powinny zacząć oferować komercyjne loty suborbitalne: Virgin Galactic oraz XCOR. Obie firmy zapowiadają pierwsze loty załogowe w 2015 roku. Na IAC 2014 jest kilkunastu przedstawicieli z Polski. W większości są to studenci, są także przedstawiciele ośrodków akademickich oraz Centrum Infromacji Kryzysowej. Konferencja IAC 2014 potrwa do piątku, 3 października.

(IAC 2014)

Comments are closed.