Nowe zamówienia firm Boeing i Orbital

0

Boeing i Orbital otrzymały zamówienia na satelity od klientów krajowych i zagranicznych.

Pierwsze zamówienie na 502

Boeing poinformował 10 września, że otrzymał pierwsze komercyjne zamówienie na małego satelitę serii 502 Phoenix. Klientem jest firma HySpecIQ, zarejestrowana w Waszyngtonie. Satelita będzie dostarczał komercyjnych produktów teledetekcyjnych za pomocą najnowocześniejszego sensora hiperspektralnego.

Boeing dostarczy całego satelitę systemu, który docelowo ma tworzyć konstelację dwóch statków. Start planowany jest na 2018 rok. Koncern zajmie się też obsługą i nadzorem satelity, a także magazynowaniem zebranych zdjęć.

Firma zajmie się też sprzedażą, przetwarzaniem i dystrybucją zobrazowania hiperspektralnego dla klientów rządowych, wojskowych i partnerów zagranicznych. Właściciel satelity, HySpecIQ, zajmie się obsługą klientów cywilnych i firm.

OSC z zamówieniem od Yahsat

Satelita GEOStar-3 na orbicie - wizja artystyczna / Credit: Orbital Science Corp.

Satelita GEOStar-3 na orbicie – wizja artystyczna / Credit: Orbital Science Corp.

Tego samego dnia firma Orbital Sciences Corporation poinformowała o otrzymaniu zamówienia od operatora Al Yah Satellite Communications Company PrJSC, w skrócie Yahsat, będącego państwowym operatorem satelitarnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

OSC zbuduje dla niego satelitę Yahsat-3 – satelitę telekomunikacyjnego pracującego w paśmie Ka, opartego o platformę GEOStar-3. Jest to drugie zamówienie satelity tego typu przez Yahsat. Satelita ma obsługiwać klientów z regionu Afryki (60% obszaru) i Brazylii.

Satelita zostanie wyniesiony w ostatnim kwartale 2016 roku przez Arianespace.

(Boeing, OSC)

Comments are closed.