Start rakiety Ariane 5 z satelitami MEASAT-3b i Optus 10

0

Ariane 5 wyniosła na orbitę dwa komercyjne geostacjonarne satelity telekomunikacyjne dla operatorów MEASAT i Optus.

Rakieta Ariane 5 wystartowała do lotu V218 w piątek tuż po północy (polskiego czasu), o godzinie 00:05 CEST, z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Rakieta wyniosła na orbitę geostacjonarną dwa satelity telekomunikacyjne: MEASAT-3b i Optus-10. Był to 61. udany start tej rakiety z rzędu.

Moment startu rakiety Ariane 5 VA218, 11 września 2014.

MEASAT-3b jest trzecim satelitą wyniesionym przez Arianespace dla tego malezyjskiego operatora. Będzie on świadczył usługi DTH na terytorium Malezji, Indii, Indonezji i Australii. Zbudowany przez koncern Airbus (dawny EADS) satelita ma przez 15 lat służyć na pozycji 91,5ºE. Start obserwował wiceminister łączności i multimediów Malezji, Y.B. Dato’ Jailani Johari.

Optus-10 jest za to już szóstym ładunkiem australijskiego operatora, jaki znalazł się na rakietach Ariane. Satelita będzie świadczył różnorakie usługi (telewizja, Internet, telefon, dane) na obszarze Australii, Nowej Zelandii i Antarktydy. Statek został zbudowany przez Space Systems/Loral. Zostanie umieszczony na pozycji 164ºE.

Całkowity ładunek wyniesiony przez Ariane 5 w tym locie wyniósł około 10 090 kilogramów.

Następny lot Ariane 5 planowany jest na październik. Na rakiecie znajdzie się satelita ISDLA-1 dla operatora DirecTV, i ARSAT-1, pierwszy geostacjonarny satelita telekomunikacyjny dla Argentyny.

(Arianespace)

Comments are closed.