Przygotowania do testu silnika P120C

2

W tym tygodniu największy w historii silnik na paliwo stałe zostanie przetestowany na terenie europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

P120C wkrótce odpali po raz pierwszy / credits: ESA

P120C wkrótce odpali po raz pierwszy / credits: ESA

To ważny moment weryfikujący przygotowania do lotu boosterów, które od przyszłego roku wejdą w skład rakiet Vega-C oraz od 2020 w skład Ariane 6.

W pełni zatankowany paliwem silnik P120C będzie umieszczony pionowo i odpalony w stanowisku startowym. Czujniki podczas testu wykonają około 600 pomiarów.

Silnik jest długi na 13,5 metra i szeroki na 3,4. Zawiera 142 tony paliwa stałego i podczas pracy trwającej 135 sekund dostarczy maksymalny ciąg wysokości 4615 kN (w próżni).

Konstrukcja silnika powstała na bazie doświadczeń zebranych z pracy silnika P80 napędzającego pierwszy stopień rakiety Vega. P120C zastąpi główny silnik pierwszego stopnia w wariancie rakiety znanym jako Vega-C. Dwa lub cztery P120C zostaną zaś wykorzystane w rakiecie Ariane 6 jako boostery.

Wszystkie główne komponenty silnika, takie jak dysza, zapalnik, paliwo stałe czy izolowana obudowa silnika, zostały już oddzielnie przetestowane. Testowe odpalenie pozwoli na sprawdzenie technologii, materiałów oraz samej produkcji i zweryfikowanie ich zachowania w zbudowanym silniku.

Stanowisko testowe wraz z narzędziami i sprzętem utrzymującym P120C podczas odpalenia zostało zmodyfikowane, aby dostosować się do wielkich rozmiarów silnika.

Ostatnio na stanowisku instalowano makietę P120C wypełnioną symulowanym paliwem, co pozwoliło inżynierom na sprawdzenie narzędzi, połączeń oraz dopracowanie procedur.

Informacje zebrane podczas testowego odpalenia pozwolą na porównanie modeli numerycznych z zaobserwowanym zachowaniem, co umożliwi poprawienie konstrukcji P120C.

Z nowymi danymi będzie można przeprowadzić kwalifikacyjny test silnika P120C pod koniec roku.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

2 komentarze

 1. “… największy w historii silnik na paliwo stałe …”
  Pod jakim względem największy?
  SRB wahadłowców miał
  – 45,36 m długości
  – 3,708 m Średnisy
  – 589 670 kg wagi
  – 12,000 kN ciągu (jakieś 1200 ton)