Northrop Grumman mówi o XS-1

0

Działanie statku ma być jak najbardziej zbliżone do samolotu, dzięki czemu XS ma być przełomem w wynoszeniu ładunków tej wielkości.

Konsorcjum firm Northrop Grumman, Scaled Composites i Virgin Galactic jest jednym z trzech, jakie otrzymało od amerykańskiej agencji DARPA kontrakt na zaprojektowanie statku XS-1 (eXperimental Spaceplane), o czym informowaliśmy miesiąc temu.

XS-1 ma być statkiem wielorazowego użytku z wymienialnym górnym członem, dającym możliwość taniego i elastycznego wynoszenia ładunków do 700 kg na niską orbitę okołoziemską. Działanie statku ma być jak najbardziej zbliżone do samolotu, dzięki czemu XS ma być przełomem w wynoszeniu ładunków tej wielkości. Statek będzie także służy do testów napędu hipersonicznego.

Konsorcjum otrzymało od DARPA kontrakt wart prawie 4 mln. USD, który potrwa 13 miesięcy.

Głównym wymaganiem wobec XS-1 jest możliwość wykonania 10 lotów w ciągu 10 dni, przy jak najmniejszym personelu i potrzebach infrastrukturalnych. Według zamierzeń wojska, realizacja takiego celu pozwoli obniżyć 10-krotnie cenę wynoszenia małych ładunków satelitarnych. Statek ma wykorzystywać wyrzutnię będącą jednocześnie transporterem, pracować możliwie autonomicznie, lądować poziomo, w tym na typowych pasach startowych.

(NG)

Comments are closed.