Trzeci lot Falcona-9R-Dev1

0

Firma SpaceX ponownie wykonała udany test platformy rakietowej F9R-Dev1, polegający na starcie i lądowaniu w tym samym miejscu. W bliskiej przyszłości SpaceX zamierza stworzyć w pełni odzyskiwalny pierwszy stopień rakiety.

W ostatnich latach SpaceX prowadził zaawansowane prace nad systemem rakiet wielokrotnego użytku. Jednym z ważniejszych osiągnięć firmy była konstrukcja Grasshopper (z ang. konik polny), czyli odzyskiwalna platforma do testów technologii pionowego startu i lądowania (VTVL). Z technicznego punktu widzenia był to napędzany silnikiem Merlin 1D pierwszy stopień rakiety Falcon 9, wyposażony w specjalne, metalowe nogi, Docelowo, po zakończonym wzlocie, rakiety SpaceX mają lądować pionowo, nie zaś wodować, jak rakiety SRB z zakończonego już programu wahadłowców. Nowa technologia znacznie obniżyłaby koszty wynoszenia ładunku na orbitę.

Wiadomość o projekcie Grasshopper została podana do opinii publicznej we wrześniu 2011 r., zaś mniej więcej rok później odbył się pierwszy test pojazdu. Do końca 2013 roku Grasshopper wykonał łącznie 8 lotów, po czym został wycofany z użycia.

Po Grasshopperze firma SpaceX rozpoczęła testy na platformie F9R-Dev1. Pierwszy test tej konstrukcji nastąpił 18 kwietnia. Wówczas rakieta się wzniosła na 250 metrów, drugi odbył się 1 maja i osiągnął pułap jednego kilometra. Lot z 17 czerwca powtórzył ten wyczyn, z jedną różnicą. Tym razem przetestowane zostały stateczniki, które pomagać będą w powrocie rakiety na Ziemię. W poniższym nagraniu widać ich pracę od 70 sekundy lotu.

(Wideo przedstawia trzeci test Falcona-9R-Dev1 – 17.06.2014 / Credits – SpaceX)

Comments are closed.