Avio i KBKhA przetestowały silnik rakietowy na gaz ziemny

0

Firmy Avio i Biuro Konstrukcyjne Chimawtomatika SA przetestowały w połowie maja silnik rakietowy na gaz ziemny – przyszły silnik Vegi.

Biuro Konstrukcyjne Chimawtomatika SA (OAO KBKhA), czyli dawne biuro konstrukcyjne Kosberga (OKB-154) w czasach sowieckich, poinformowało, że 16 maja, wraz z włoską firmą Avio, dokonało testu silnika LM10-MIRA na gaz ziemny. Test został wykonany w pełni i pomyślnie.

Silnik ma ciąg 7,5 tony i jako paliwo wykorzystuje gaz ziemny. Utleniaczem jest tlen. Silnik opracowano w technologii nie wykorzystującej gazogeneratorów, obecnych zwykle w konstrukcjach radzieckich i rosyjskich. LM10-MIRA powstaje z myślą o nowym wariancie europejskiej rakiety Vega, oznaczanym literą E.

Silnik LM10-MIRA na gaz ziemny / Credits: OAO KBKhA

Silnik LM10-MIRA na gaz ziemny / Credits: OAO KBKhA

Silnik powstaje zgodnie ze standardami i normami europejskimi, w oparciu o silnik RD0146. Pierwsze odpalenie testowe przeszedł w 2012 roku. W tegorocznej próbie testowano przede wszystkim komorę mieszającą i turbopompę paliwa – skonstruowane przez Avio.

Avio i Chimawtomatika współpracują od 2007 roku w ramach wspólnych projektów prowadzonych przez Włoską Agencję Kosmiczną ASI.

(KBKhA)

 

Comments are closed.