Liczny polski zespół na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym

0

Na tegoroczny Space Studies Programme w Montrealu wybrano czterech uczestników z Polski. Prawdopodobnie jest to najliczniejszy polski zespół w historii International Space University.

International Space Unversity (ISU) powstał jako idea w 1987 roku. Założycielami byli Peter Diamandis, Todd Hawley oraz Robert Richards. Od tego czasu ten “kosmiczny Harvard” co roku odbywa się w innym mieście na Ziemi.

W tym roku kurs Space Studies Programme odbywa się na terenie École de Technologie Supérieure (ÉTS) w Montrealu. Na miejsce przybyły 123 osoby z 32 krajów. Średnia wieku uczestników wynosi 33 lat. Wśród nich znajdują się również cztery osoby z Polski:

  • Michał Czapski z CERN
  • Jędrzej Górski, doktorant Politechniki Wrocławskiej oraz lider projektu Frede
  • Jarosław Jaworski ze Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego
  • Michał Moroz z Kosmonauty.net

Przez najbliższe dziewięć tygodni uczestnicy programu będą od 8:30 do 21 brali udział w specjalistycznych wykładów oraz uczestniczyli w jednym z czterech projektów do wyboru (tzw. Team Project). W tym roku są to:

  • egzoplanety,
  • zdrowie oraz przestrzeń kosmiczna,
  • otwarte innowacje
  • zaprojektowanie misji serwisującej satelity, AMOOS

Szczegóły dotyczące programu można przeczytać na stronie SSP14. Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny jest przede wszystkim szansą na pozyskanie kontaktów niezbędnych do pracy w branży kosmicznej. Dwa miesiące wspólnej nauki i zabawy umożliwia poznać ludzi pracujących w branży kosmicznej na całym świecie. Trzeba również dodać, że aż 60% kadry zarządzającej w światowej branży kosmicznej jest absolwentami ISU.

Sam kurs jest jak na polskie warunki bardzo drogi. Uczestnictwo wraz z noclegiem i wyżywieniem kosztuje 18 tysięcy euro. Jednak przy wcześniejszej rejestracji można liczyć na różne stypendia pokrywające ponad 60% powyższej ceny. W najbliższych dwóch latach kursy SSP odbędą się w Athens (Ohio, USA) oraz w Hajfie w Izraelu.

Comments are closed.