Nieudany lot chińskiej rakiety z satelitą CBERS-3

0

W poniedziałek o godzinie 4:26 CET z chińskiego kompleksu startowego Taiyuan wystartowała rakieta nośna Chang Zheng 4B (Długi Marsz 4B), której zadaniem było wyniesienie na orbitę satelity CBERS-3, zbudowanego w ramach brazylijsko-chińskiej współpracy i przeznaczonego do obserwacji Ziemi. Lot ten zakończył się niepowodzeniem – satelita został wprowadzony na zbyt niską orbitę i po około 15 minutach prawdopodobnie wszedł w ziemską atmosferę.

Oficjalnych przyczyn niepowodzenia nie podano, jednakże w opinii ekspertów mogło dojść do usterki trzeciego stopnia rakiety, co spowodowało przedwczesne wyłączenie jego silnika, tym samym satelita nie osiągnął prędkości orbitalnej i po ponownym wejściu w atmosferę uległ zniszczeniu. Był to dwusetny start rakiety, której celem było wyniesienie ładunku na orbitę okołoziemską oraz czternasty chiński start w tym roku.

Wizualizacja satelity CBERS-3 (CBERS/INPE)

Satelita znajdujący się na pokładzie – CBERS-3 (China-Brasil Earth Resources Satellite) – powstał w ramach porozumienia podpisanego w 2002 roku i opiera się na chińskiej platformie satelitarnej Phoenix-Eye 1. Jego zadaniem było przeprowadzenie skanowania całego globu z wykorzystaniem instrumentów optycznych w różnych rozdzielczościach i przedziałach od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Na urządzenia te składały się cztery instrumenty:

  1. Zaprojektowana i zbudowana w Brazylii kamera multispektralna MUXCam, przeznaczona do zbierania danych kartograficznych z rozdzielczością 20 metrów i pracująca w zakresie od 450 do 890 nanometrów.
  2. Chińska kamera PanMUX
  3. Pracująca w czterech zakresach podczerwieni, chińska kamera o średniej rozdzielczości IRMSS-2
  4. Kamera o szerokim polu obserwacyjnym WFI-2, pracująca w czterech zakresach widma i osiągająca w nadirze rozdzielczość 64 metrów

Obserwacje, które miano przeprowadzić za pomocą CBERS-3 były szczególnie istotne dla Brazylii, która po utracie jego poprzednika (CBERS-2B) z powodu usterki systemu zasilania, utraciła możliwość rejestracji danych dotyczących swojego terytorium, w szczególności informacji na temat procesu kurczenia się amazońskich lasów deszczowych z powodu działalności człowieka.

Ponieważ misja CBERS-3 zakończyła się fiaskiem, planowane jest przyspieszenie prac nad kolejnym satelitą, CBERS-4, który pierwotnie miał znaleźć się na orbicie w 2015 roku.

(CBERS/INPE)

{module [346]}

Comments are closed.