Loty suborbitalne z Argentyny i USA

0

18 grudnia Argentyna pomyślnie wystrzeliła rakietę sondażową. NASA i OSC poinformowały zaś o 57. starcie suborbitalnym w ramach kontraktu NASROC II.

W środę 18 grudnia Argentyna pomyślnie wystrzeliła rakietę sondażową w ramach swojego programu kosmicznego. Informację przekazał w piątek 20 grudnia minister obrony Argentyny.

Start miał miejsce koło miejscowości Chamical w prowincji La Rioja, około 880 kilometrów na północny-zachód od stolicy kraju, Buenos Aires.

Jak powiedział minister obrony Agustin Rossi rakieta została wystrzelona wspólnym wysiłkiem sił powietrznych, państwowych zakładów zbrojeniowych, uniwersytetów i firm aerokosmicznych. “Start jest krokiem w celu naprzód w wykorzystaniu osiągnięć naukowo-technologicznych na potrzeby obronne”. Argentyna musi ponownie zdobyć pewne kompetencje w tym zakresie z uwagi na trzydziestoletnią przerwę w badaniach tej dziedziny. W ostatnich pięciu latach przeprowadzono 3 starty rakiet sondażowych, włącznie z tegorocznym. Pierwszy z nich miał miejsce w 2009 roku z Serrezuela, w prowincji Cordoba, a drugi również z Chamical.

Siły powietrzne przekazały, ze rakieta osiągnęła prędkość maksymalną 3978 km/h, zużywając całe swoje paliwo. W trakcie lotu bez napędu, na wysokości 49 kilometrów, oddzielił się od niej ładunek użyteczny.

W 2014 roku planowany jest start rakiety Gradicom III.

57. start NSROC II

NASA i Orbital Sciences Corporation (OSC) poinformowały o 40. udanym starcie z rzędu w ostatnich dwóch latach w ramach Programu Rakiet Sondażowych NASA. OSC obsługuje starty od października 2010 roku na podstawie umowy NSROC II. Od początku trwania umowy zrealizowano 57 misji. 

NASA za pomocą rakiet sondażowych wykonuje badania z zakresu astronomii, geofizyki czy fizyki przestrzeni kosmicznej. Ostatnie misje dotyczyły zobrazowania komety ISON w dalekim UV (20 listopada) i badaniach spektrometrycznych Wenus (26 listopada).

(Głos Rosji, Orbital Sciences, NASA)

Comments are closed.