Dwa rozbłyski klasy M (23.12.2013)

0

Nie ustają rozbłyski dolnych stanów klasy M. 23 grudnia zarejestrowano dwa rozbłyski tej klasy, w tym jeden od obszaru jeszcze za wschodnim brzegiem tarczy słonecznej. Ponadto, zarejestrowano serię rozbłysków klasy C, z których dwa były blisko granicy z klasą M.

Od kilku dni obserwujemy nieco wyższą aktywność na Słońcu, głównie z powodu aktywności grupy o numerze 1928 oraz (w mniejszym stopniu) grupy 1934. Pomiędzy 20 a 22 grudnia te grupy wyemitowały łącznie siedem rozbłysków klasy M.

Do tej listy teraz można dopisać dwa kolejne rozbłyski – jeden z nich wyemitowała grupa 1928 a jeden obszar aktywny znajdujący się jeszcze za wschodnim brzegiem tarczy słonecznej widocznej z Ziemi.

Pierwszy z rozbłysków z 23 grudnia miał maksimum o 01:03 CET i był klasy M1.3. Wytworzyła go grupa jeszcze nie widoczna z Ziemi, skryta za wschodnim brzegiem tarczy słonecznej. Z kolei o 10:06 CET nastąpiło maksimum rozbłysku klasy M1.6. Ten rozbłysk wytworzyła grupa o numerze 1928. Ponadto, 23 grudnia zaobserwowano także dwa silniejsze rozbłyski klasy C (C7.9 i C8.4), którym dość niewiele „zabrakło” do klasy M.

Czy podobna aktywność się utrzyma w najbliższych dniach? Niebawem 1928 zniknie za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej. Po wschodniej stronie Słońca pojawi się natomiast obszar aktywny, który 23 grudnia wytworzył rozbłysk klasy M1.3. Oprócz tego do środka tarczy słonecznej zbliża się grupa 1934, która także jest w stanie wyemitować rozbłyski klasy M. Jest więc możliwe, że niebawem zaobserwujemy kolejne rozbłyski klasy M.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

 {module [346]}

Comments are closed.