Astronauci instalują nowy moduł pompy systemu chłodzenia

0

Kilka godzin temu zakończony został pomyślnie drugi awaryjny spacer kosmiczny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin powinna zostać przywrócona zdolność odprowadzania ciepła od niektórych urządzeń stacji, które musiały zostać odłączone kilkanaście dni temu na skutek awarii jednego obiegu chłodzenia.

Zadanie związane z wymianą modułu pompy PM (Pump Module) obiegu chłodzenia A, wewnątrz której znajduje się uszkodzony zawór przepływu o nazwie FCV (Flow Control Valve), ukończone zostało w czasie dwóch – a nie jak początkowo planowano trzech – spacerów kosmicznych. W pierwszym awaryjnym spacerze kosmicznym (EVA-24) astronauci Rick Mastracchio i Mike Hopkins przeprowadzili serię czynności związanych z odłączeniem starej pompy oraz jej przetransportowaniem na tymczasowe miejsce pobytu – co w zasadzie sprowadziło się już do wykonania połowy zadań drugiego spaceru kosmicznego (EVA-25).

Efektywny przebieg pierwszego spaceru kosmicznego zawdzięczać możemy brakom problemów z odłączaniem od starej pompy przewodów od transferu chłodziwa (amoniaku). Stało się tak na skutek wcześniejszego obniżenia ciśnienia w liniach transferowych, co uczyniono dzięki doświadczeniu zebranemu w czasie identycznej operacji w 2010 roku.

W czasie spaceru EVA-24 astronauci wykonali nadwyżkę zadań, a dodatkowo uczynili to w krótszym – bo zaledwie 5,5 godzinnym – czasie niż zakładano. Spacer ten mógłby potrwać dłużej, jednak zakończony został z uwagi na prośbę Ricka Mastracchio. Jak się później okazało, astronauta ten najprawdopodobniej przez przypadek aktywował sublimator swojego skafandra EMU (Extravehicular Mobility Unit) jeszcze w śluzie przed wyjściem w przestrzeń kosmiczną.

Sublimator to urządzenie, które pozwala na wydalenie wody używanej do chłodzenia astronautów pracujących w skafandrach EMU. Aktywowanie sublimatora w środowisku, gdzie panuje ciśnienie (np. w śluzie), uniemożliwia jego pracę i w efekcie spowodowało stopniowe gromadzenie się wody na sublimatorze (na zewnątrz skafandra). Najprawdopodobniej powodowało to dyskomfort w pracy Ricka Mastracchio, co wpłynęło na jego chęć szybszego zakończenia spaceru kosmicznego. Dlatego też NASA zadecydowała o opóźnieniu o jeden dzień wykonanie spaceru EVA-25. Mastracchio wykorzystał w czasie EVA-25 inny skafander, co wymagało czasu na jego odpowiednie skonfigurowanie.

Spacer EVA-25 zakończył się po 7 godzinach i 30 minutach o godzinie 19:23 CET. Astronauci wykonali wszystkie zaplanowane czynności. Wpierw odłączono nowy moduł pompy od platformy sprzętowej ESP-3 (External Stowage Platform), a następnie przetransportowano go (grafika artykułu) na miejsce instalacji na module S1 Truss. Czynności związane z podłączaniem nowego modułu zabrały nieco więcej czasu niż planowano z uwagi na problemy z odłączeniem jednej linii transferowej chłodziwa od tymczasowego urządzenia zamykającego obieg chłodzenia. Z czasem jednak astronautom udało się zakończyć wszystkie zaplanowane czynności.

Jedyne niezrealizowane zadanie związane jest z pozostawieniem starego modułu pompy na tymczasowej platformie o nazwie POA (Payload ORU Accomodation). Nie było to jednak zadanie krytyczne i najprawdopodobniej stary moduł pompy pozostanie w tym miejscu przynajmniej do stycznia przyszłego roku. W przyszłości zorganizowany zostanie najpewniej krótki spacer kosmiczny, w czasie którego pompa zostanie przetransportowana na paletę sprzętową ESP-3 (w miejsce wyjętej nowej pompy), gdzie będzie mogła zostać okryta materiałem zabezpieczającym przed uderzeniami mikrometeoroidów, a ponadto podpięte zostanie zasilanie, dzięki czemu będzie można uruchomić grzałki tego komponentu. Podkreśla się, że jedynie mały element (wspomniany zawór FCV) wewnątrz pompy, uległ uszkodzeniu, co oznacza możliwość reanimacji całego urządzenia po podpięciu zewnętrznego układu z zaworem FCV.

W przeciągu najbliższych kilku lub kilkunastu godzin pracownicy NASA zakończą przeprowadzanie testów nowej pompy chłodzenia. W efekcie niebawem powinna zostać ona ponownie włączona w obieg chłodzenia A stacji ISS. Tym samym będzie możliwe uruchomienie wszystkich urządzeń, które musiały zostać odłączone na skutek braku możliwości odprowadzania od nich ciepła.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.