Będzie czwarty Inmarsat-5

0

Inmarsat zamówił u Boeinga czwartego satelitę serii Inmarsat-5.

Rupert Pearce, dyrektor wykonawczy Inmarsat, poinformował we wtorek, że firma zamówiła u Boeinga czwarty statek następnej generacji satelitów Inmarsat, GX (Global Xpress).

Satelita będzie odgrywał podwójną rolę w nowej konstelacji – będzie stanowił statek zapasowy oraz świadczył normalne usługi w momentach podwyższonego popytu. W pierwszym wypadku, satelita będzie rezerwą na wypadek nieudanego startu któregoś z trzech głównych satelitów. Pozwoli to na szybsze uzupełnienie systemu, niż w przypadku, gdyby satelita był rezerwą pozostającą na Ziemi. W drugim przypadku, ponieważ Inmarsat podpisał już kilka umów przedsprzedażowych i odbiera wiele zapytań o nowy system, to 4. statek posłuży do podwyższenia normalnej przepustowości w chwilach zwiększonego popytu.

Boeing zadeklarował, że natychmiast przystąpi do budowy czwartego statku, co było przedmiotem “opcji” wcześniej podpisanej umowy. Skorzystanie z niej zostało wycenione zostało na 220-250 mln. USD. Gdyby do 2016 roku nowozamówiony statek został wykorzystany jako zapasowy, ubezpieczyciel pokryje koszty jego budowy i wystrzelenia, co pozostawi budżet projektu niezmienionym. 

Konstelacja GX ma być pierwszą satelitarną siecią szerokopasmową o zasięgu globalnym udostępniającą przepustowość 50 Mbps, dostępną poprzez jednego operatora. Wykorzystanie pasma Ka ma zapewnić tańsze i mniejsze terminale od istniejących usług VSAT.

Zobacz też:

(Inmarsat, Boeing, SPX)

 {module [346]}

 

Comments are closed.