Niewielkie uszkodzenie koła Curiosity

0

Zauważono niewielkie uszkodzenie przedniego lewego koła łazika Mars Science Laboratory. Uszkodzenie jednak nie wpływa w żaden sposób na możliwości jezdne łazika.

Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” od 6 sierpnia 2012 roku przebywa we wnętrzu marsjańskiego krateru Gale. Głównym celem wyprawy jest kanion przecinający górę o nazwie Mt Sharp, znajdującą się w środkowej części tego krateru. Naukowcy spodziewają się tam zobaczyć pokłady skalne z różnych okresów przeszłości Czerwonej Planety – zarówno tych z czasów, gdy Mars był ciepłą i wilgotną planetą, jak i z późniejszych czasów – jałowej i suchej pustyni.

Aktualnie MSL jest w trasie ku Mt Sharp. Każdego dnia łazik przemierza od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, często w autonomicznym trybie jazdy. Podróż zajmie jeszcze przynajmniej kilka miesięcy i w jej trakcie zaplanowano kilka kilkudniowych postojów na pomiary naukowe. Pierwszy z nich nastąpił we wrześniu.

Na początku października pojawiły się informacje, że MSL doznał niewielkiego uszkodzenia jednego ze swoich kół. Analiza zdjęć wykazała, że rzeczywiście lewe przednie koło Curiosity ma niewielkie uszkodzenie. Według inżynierów z programu łazika, to uszkodzenie w żaden sposób nie wpływa na możliwości jezdne MSL. Co więcej, koła łazika mogą doznać znacznie większych uszkodzeń i wciąż prawidłowo spełniać swoje funkcje. Jest to związane m.in. z faktem, że MSL porusza się bardzo wolno – maksymalnie 5 centymetrów na sekundę. Tę prędkość można nazwać raczej „pełzaniem”, jednakże pozwala ona na precyzyjny ruch łazika nawet w bardzo trudnym i górzystym terenie. Co więcej, nawet jeśli koła łazika doznają deformacji, wciąż będą w stanie spełniać swoją rolę.

Do podnóża Mt Sharp pozostało jeszcze około sześciu kilometrów. Ostatnia jazda łazika odbyła się 4 października, podczas której MSL przebył 78,2 metra. Od początku pobytu na Marsie Curiosity przejechał już 3331 metrów.

(PEL)

{module [346]}

Widok na przednie lewe koło Curiosity / Credits - NASA, JPL, MSSS

Comments are closed.