Kosmiczny Gdańsk

0

Piątego października br. w ramach polskich obchodów World Space Week połączymy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Łączność, która odbywa się dzięki programowi ARISS, wyznaczono na godzinę 13.37 czasu lokalnego ( 11:37 czasu UTC).

Pytania w języku angielskim będą zadawali mali studenci Polskiej Akademii Dzieci w wieki od 6 do 15 lat. Naszym rozmówcą będzie astronauta włoskiego pochodzenia Luca Parmitano ( też krótkofalowiec o kryptonimie KF5KDP). Dzieci będą pytały o to czy mogłyby polecieć w kosmos, o czym śnią astronauci i co trzeba zrobić, aby zostać jednym z nich.

Łączności ARISS mają charakter eksperymentalny. Warto dodać, że dokładnie 75 lat temu, 5 października 1983, z nadajnika na wieżowcu Prudential wyemitowano pierwszy w Polsce eksperymentalny program telewizyjny. Wtedy nikogo to nie dziwiło. Polska była bowiem państwem na europejskim poziomie i szybko pojawiały się u nas nowinki techniczne. W XX wieku eksperymentowano z telewizją, w wieku XXI podbijamy kosmos, a Polacy dziś, tak jak i kiedyś, nie chcą pozostawać w tyle.

Dla uczestników udział w łączności stanowi silny impuls rozwojowy. Astronauci podkreślają jak ważne jest kształtowanie swoich zainteresowań, studiowanie nauk ścisłych, rozwijania znajomości języków obcych  i aktywny sport.  Warto pomyśleć o tym co czuje dziecko, kiedy dowiaduje się, że astronauta poświęca specjalnie dla niego swój czas, odpowiada na jego pytania i motywuje do silnej pracy nad własnym rozwojem. Ważne jest przełamywanie barier mentalnych, kruszenie niewiary w swoje możliwości. Na tym też polega edukacyjna i wychowawcza rola łączności ARISS.

Stacją przekaźnikową będzie stacja  W6SRJ z Californii (USA). Posługiwać się będzie znakiem radiowym  NA1SS. Kontakt będzie obsługiwany za pomocą telemostu przez W6SRJ, z siedzibą w Santa Rosa w Kalifornii. Operatorem łączności będzie Jędrzej Marsz SQ2DK.

Kontakt będzie transmitowany z Gdańska na żywo na stronach:

Odnośnik znajduje się również na Fanpage na Facebooku – Dziecięca łączność ARISS.

Ponadto dźwięk z Santa Rosa w Californii (USA) zostanie dostarczony na żywo:

  • do serwerów konferencyjnych EchoLink AMSAT (węzeł 101 377) oraz JK1ZRW (węzeł 277 208);
  • IRLP Discovery, reflektor 9010;
  • do sali konferencyjnej w Łowiczu, Polska (połączenie to będzie zrealizowanie w drodze wyjątku, dzięki uprzejmości ARISS specjalnie dla uczestników III ogólnopolskiej konferencji ARISS w Polsce).

Gdańska łączność wpisuje się obchody pikniku naukowego organizowanego wspólnie przez: KS Gedania 1922, Polską Akademię Dzieci i Politechnikę otwartą działającą przy Politechnice Gdańskiej.

Łączność z Astronautami będzie pretekstem do otwartej dyskusji na temat wszechstronnego rozwoju umysłowego i fizycznego dzieci i młodzieży. Odbędzie się debata  pt: „SPORT + NAUKA = EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI”.Na debatę zostali zaproszeni Prezydent Miasta Gdańska, Radni oraz środowisko akademickie Trójmiasta.Panel dyskusyjny otworzy student Polskiej Akademii Dzieci, Sebastian Skwarczyński (10 lat) prelekcją: „Sprawność i wiedza astronauty kluczem do sukcesu”. Moderatorem debaty będzie dr Agata Hofman autorka projektu Polska Akademia Dzieci.

Przed łącznością i części teoretyczną odbędą się warsztaty naukowe, pokazy i aktywności sportowo- festynowe. Będzie można na żywo eksperymentować z ciekłym azotem, zamknąć się w bańce mydlanej czy uczestniczyć w budowaniu robota. Odbędzie się pokaz robotów kosmicznych oraz festyn sportowo- rekreacyjny. W programie m.in.:

  • wykład Zuzi Hofman (5 lat) i Kasi Mietlarek (4 lata) – „Chemia na wesoło”
  • gry i zabawy sportowe – KS Gedania 1922
  • pokazy chemiczne – SmartLab
  • pokazy robotyki – RoboCamp
  • pokazy parkour – GIT Group
  • atrakcje Loopys World

Organizatorami wydarzenia są:
KS Gedania 1922, Polska Akademia Dzieci, Politechnika Otwarta działająca przy Politechnice Gdańskiej.

Partnerzy:
Łączpol, CNF, MITTE- kawa i chleb, Loopys World, Playmobile, sprzętu do łączności użycza nam firma SEVENET oraz ASSET.

Logo Morskiego Klubu Łączności "Szkuner"

Comments are closed.