Europejska Noc Naukowców 2017

0

9 września rozpoczęła się Europejska Noc Naukowców (European Researchers’ Night).

W imprezie mogły uczestniczyć jednostki naukowe i badawcze z Europy. Jest to impreza cykliczna, która odbywa się co roku w ostatni piątek września, a bierze w niej udział ponad 300 miast z około 30 państw. W tym roku jedną z atrakcji był przekaz wideo nadany z pokładu laboratorium europejskiego Columbus (Europejskiej Agencji Kosmicznej) wchodzącego w skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W piątek 29 września 2017 roku stacje naziemne ARISS HAMTV we Włoszech, Czechach i Polsce pracowały w łańcuchu odbiorczym by przekazywać internautom na żywo krótkofalarską (amatorską) cyfrową transmisję wideo na publicznie dostępny serwer wideo.

Sygnał wideo z poszczególnych stacji jest łączony na serwerze wideo TS Merge w jeden ciągły obraz i pozwala wydłużyć czas transmisji podczas przelotu nad Europą nawet do kilkunastu sekund w zależności od zaangażowanych stacji naziemnych i trasy przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W przypadku serwera wideo Multivewer – obraz z poszczególnych stacji nie jest łączony. Transmisję z pozdrowieniami włoskiego astronauty Paolo Nespoli do naukowców i ludzi pracujących dla badań naukowych odebrana przez stacje radioamatorską zlokalizowaną w Kole przedstawia poniższy materiał wideo z napisami w języku polskim i  angielskim:

Wideo wiadomość, nie była wcześniej zaplanowaną łącznością ARISS, lecz spontanicznym wydarzeniem, dzięki zaangażowaniu Paolo Nespolego, AMSAT Włochy (głównie dzięki Francesco de Paolis), ARISS, operatorom stacji naziemnych ARISS w Europie, zespołowi BATC (British Amateur Television Club) oraz pracownikom Università degli Studi dell’Aquila, a w szczególności zaangażowaniu Prof. Piero Tognolatti.

Operator polskiej stacji – dr Armand Budzianowski jest pracownikiem naukowym, a jako wolontariusz jest też mentorem ARISS Europa. Promocja edukacji i badań naukowych oraz krótkofalarstwo to niektóre z jego pasji. Jako mentor ARISS pomaga pracownikom szkół i krótkofalowcom zorganizować w ich szkole łączność radiową z astronautą przebywającym w czasie połączenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obecnie współpracuje ze szkołami w Rumunii, Cypru, Nigerii i Czarnogóry. Jednocześnie przypominamy, że do końca października 2017 można nadsyłać do ARISS Europa wnioski edukacyjne o łączność głosową (a być może nawet i z wizją) z astronautą, przebywającym w czasie połączenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do tej pory z Polski przeprowadzono 18 zaplanowanych krótkofalarskich połączeń ze stacją kosmiczną, w historii 20 lat istnienia ARISS. Więcej informacji o łącznościach krótkofalarskich, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz o przygotowaniu wniosku na szkolny kontakt ARISS można uzyskać w trakcie 7. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Użytkowników ARISS w Ostrowa Wielkopolskiego w sobotę 14 października 2017 roku. Impreza ta jest oficjalną częścią Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej 2017. Rejestracja pod tym linkiem.

Dziękujemy Doktorowi Armandowi Budzianowskiemu za nadesłanie informacji

Comments are closed.