Kolejna próba startu indyjskiej rakiety GSLV najwcześniej w grudniu

0

Próba startu największej indyjskiej rakiety z 19 sierpnia 2013 roku została wstrzymana po tym jak zarejestrowany został wyciek paliwa z drugiego stopnia. Na skutek tego wydarzenia doszło do skażenia rejonu stanowiska startowego.

19 sierpnia 2013 roku, po niemal trzech latach, po raz kolejny miało dojść do startu rakiety GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). Od czasu debiutu w 2001 roku z siedmiu startów tylko dwa się w pełni powiodły. W 2010 roku nie udały się dwa starty nowszej wersji rakiety (tzw. Mark II). W odróżnieniu od Mark I, nowsza GSLV wyposażona jest w zbudowany w Indiach trzeci, kriogeniczny stopień rakietowy.

Niestety próba startu GSLV-D5 została wstrzymana zaledwie 74 minuty przed zakończeniem odliczania, po tym jak zarejestrowano wyciek w systemie paliwowym drugiego stopnia rakiety. Około 750 kilogramów paliwa UH25 (mieszanki składającej się w 75% z UDMH i w 25% z hydratu hydrazyny) uległo wyciekowi poza rakietę, co doprowadziło do skażenia rejonu wokół stanowiska startowego.

Zniwelowanie skutków skażenia zajęło 6 dni, po czym rakieta została bezpiecznie przetransportowana do montażowni VAB (Vehicle Assembly Building) na terenie kosmodromu Sriharikota. Rakieta została następnie rozłożona i rozpoczęto prace związane z identyfikacją przyczyn zajścia wycieku oraz wykonania niezbędnych napraw. Obecnie przypuszcza się, że wyciek nastąpił z dolnej części zbiornika paliwa lub przewodów paliwowych prowadzących ze zbiornika do układu napędowego drugiego stopnia.

W ramach niezbędnych działań przygotowujących rakietę do kolejnej próby startu m.in. składany jest zastępczy drugi stopień o nazwie Liquid Second Stage (GS-2). Wymienione zostaną także wszystkie cztery stopnie dodatkowe (Liquid Strap-on Stages), natomiast pierwszy stopień jest szczegółowo badany. Trzeci stopień, przedział awioniki oraz ładunek rakiety zostały wcześniej odpowiednio zabezpieczone.

Na podstawie aktualnych informacji na temat dostępności sprzętu i komponentów oraz planu prac przewiduje się zakończenie wszystkich działań do pierwszego tygodnia grudnia. Indyjska Agencja Kosmiczna oczekuje przeprowadzenia kolejnej próby startu jeszcze w tym samym miesiącu.

(ISRO)

{module[346]}

Comments are closed.