Start rakiety Zenit-3SLB z satelitą AMOS-4

0

Ostatniego dnia sierpnia, o godzinie 20:05 CEST, z kazachskiego kosmodromu wystrzelona została rakieta Zenit-3SLB. Na orbitę pomyślnie wyniesiony został izraelski satelita AMOS-4.

 

Wypuszczenie rakiety nastąpiło z kazachskiego kosmodromu Bajkonur przez podmiot Land Launch, będący oddziałem firmy Sea Launch, która zarządza również startami rakiet Zenit-3SL. Ostatnia misja takiej rakiety zakończyła się niepowodzeniem, o czym pisaliśmy w tym artykule. Zarówno Zenit-3SL jak i Zenit-3SLB wykorzystują te same układy napędowe oraz awionikę, różniąc się między sobą jedynie niewielkimi szczegółami (jak np. osłoną aerodynamiczną dla ładunku).

Z uwagi na problemy z bliźniaczą konstrukcją do przeprowadzenia dzisiejszego startu niezbędne było pozwolenie panelu FROB (Failure Review Oversight Board), które wydane zostało w maju. Podjęte zostały działania związane z dodatkową kontrolą oraz inspekcją układu pompy hydraulicznej, której awaria doprowadziła do niepowodzenia misji w kampanii Sea Launch i utraty satelity Intelsat-27.

Do startu rakiety Zenit-3SLB z satelitą AMOS-4 doszło ze stanowiska nr 45 ostatniego dnia sierpnia o godzinie 20:05 CEST. Izraelski satelita zostanie przy pomocy górnego stopnia (DM-SLB) dostarczony na docelową orbitę w przeciągu około 6 godzin od startu. Był to szósty start rakiety Zenit-3SLB od momentu jej wprowadzenia na komercyjny rynek w 2008 roku.

{youtube}x8VPD3Ibv8U{/youtube}

Start rakiety Zenit-3SLB z satelitą AMOS-4 / Credits: SpaceVidsNet, youtube.com

AMOS-4 – satelita firmy Spacecom – wyposażony jest w kilka transponderów pasma Ku i Ka, które będą obejmowały zasięgiem odpowiednio Rosję i Indie, oraz Bliski Wschód. W razie potrzeby dojdzie do przekierowania zasięgu na inne kraje i regiony (np. południową Afrykę, centralną Azję, Chiny). W ramach usług klienci będą otrzymywali takie usługi jak DTH, komunikację VSAT czy szerokopasmowy Internet.

(SL)

{module[346]}

Comments are closed.