Pierwsze zdjęcia z satelity Gaofen-1

0

Chiny opublikowały pierwsze zdjęcia z satelity Gaofen-1, pierwszego z serii wysokorozdzielczych satelitów obserwacji Ziemi.

W czwartek chińskie media opublikowały pakiet pierwszych zdjęć z rodzimego satelity Gaogen-1, wystrzelonego w kwietniu tego roku. Zdjęcia opublikowała Państwowa Administracja Nauki, Technologii i Przemysłu Obrony Narodowej (SASTIND). Trzynaście zdjęć przedstawia cztery chińskie miasta: Pekin, Szanghaj, Yinchuan i Datong.

Jak podkreśla SASTIND, zdjęcia spełniają międzynarodowe standardy jakości i znacząco podnoszą jakościowy poziom chińskiej teledetekcji.

Gaofen-1 jest pierwszym z serii 5-6 satelitów do obserwacji Ziemi w zakresie optycznym (widzialnym) w wysokiej rozdzielczości (ok. 2 metrów), mających tworzyć sieć HDEOS (High-Definition Earth Observation System). Satelita trafił na orbitę 26 kwietnia 2013 roku na pokładzie rakiety Chang Zheng 2D. Został opracowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST). Pozostałe satelity mają trafić na orbitę do 2016 roku.

Satelita jest pierwszym zaprojektowanym do pracy na niskiej orbicie przez dłużej niż 5 lat. przenosi dwie kamery o rozdzielczości 2 metrów (tryb panchromatycznym, 8 metrów w trybie multispektralnym) i 4 kamery o szerokokątne o rozdzielczości 16 metrów.

Galeria zdjęć dostępna w serwisie Xinhua.

(Xinhua)

{module[346]}

Comments are closed.