Nagranie ze startu ATV-4

0

Niemiecka agencja kosmiczna opublikowała nagranie startu ATV-4 z pokładu tego pojazdu. Do startu doszło 5 czerwca 2013 roku, o godzinie 23:52 CEST.

Europejski pojazd bezzałogowy ATV służy do transportu sprzętu, eksperymentów, zapasów oraz paliwa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja ATV-4 jest czwartą wyprawą ku ISS.

Do startu ATV-4 doszło 5 czerwca o godzinie 23:52 CEST. Start nastąpił z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Okienko startowe wynosiło zaledwie jedną sekundę. Start odbył się zgodnie z planem i po serii odpaleń górnego stopnia ATV-4 znalazł się na wstępnej orbicie. Podróż do ISS zajmie statkowi 10 dni, w trakcie których nastąpi seria testów systemów pojazdu. Cumowanie do tylnego portu modułu Zwiezda zaplanowane jest na 15 czerwca. Wcześniej jednak port cumowniczy zostanie zwolniony przez rosyjski transportowy statek Progress 51P (oznaczenie rosyjskie – M-19M).

Start ATV-4 różnił się od poprzednich lotów tego pojazdu. Po raz pierwszy zainstalowano na pokładzie ATV kamerę, która nagrywała obraz podczas startu. Kilka godzin temu niemiecka agencja kosmiczna (DLR) opublikowała to nagranie, które prezentujemy poniżej. Na nagraniu wyraźnie widać moment oddzielenia rakiet pomocniczych na paliwo stałe i późniejsze manewry Ariane 5, w tym odrzucenie dolnego stopnia. Pod koniec nagrania widać oddzielenie ATV-4 od górnego stopnia rakiety Ariane 5. 

Jest to podobne rozwiązanie do kamer zainstalowanych na promach kosmicznych i rakietach SRB, które nagrywały starty dla wszystkich misji po katastrofie STS-107 oraz startu STS-112 z października 2002.

{youtube}Dj12cOhaDCg{/youtube}

Start ATV-4 / Credits – DLRde

Statek ATV-4 został wypełniony około siedmioma tonami ładunków, w tym rekordową ilością ładunku „suchego”, którego załadowano niemal 2,5 tony. W zbiornikach statku znajduje się też rekordowa ilość wody – 565 kg. Łącznie zbiorniki ATV-4 wypełnione zostały także paliwem o masie niemal 3,5 tony. Całkowita masa ATV-3 wynosi 20325 kg – jest to najcięższy ładunek, jaki kiedykolwiek został wyniesiony za pomocą europejskiej rakiety. Z charakterystycznych ładunków zabieranych przez europejski statek transportowy na stację ISS na uwagę zasługuje m.in. drukarka 3-D (drugie zdjęcie w galerii tego artykułu), która została specjalnie przystosowana do pracy w warunkach mikrograwitacji. ATV-4 przewiezie także posiadającą masę 80 kg zapasową pompę wodną dla modułu Columbus. Łącznie w statku znajdzie się ponad 1400 przedmiotów, które zostały odpowiednio sprawdzone pod względem bezpieczeństwa ich wykorzystania na stacji ISS.

ATV-4 jest przedostatnią misją europejskiego statku transportowego do stacji ISS. Na kwiecień 2014 roku planowana jest ostatnia misja ATV. Na bazie zebranych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań technologicznych Europejczycy zaprojektują i dostarczą Amerykanom moduł serwisowy dla kapsuły MPCV Orion (pierwszy raz moduł ze statkiem polecą w ramach testowej misji bezzałogowej w 2017 roku).

(ESA, DLR)

{module [346]}

Drukarka 3D, zabrana na pokładzie ATV-4 / Credits - ESA

Comments are closed.