Start Shenzhou-10 – relacja

0

O godzinie 11:37 CEST z kosmodromu Jiuquan wystartować ma piąta chińska misja załogowa. Zapraszamy na relację ze startu.

11 czerwca, 12:59 CEST
Ze wstępnych informacji wynika, iż statek Shenzhou-10 znalazł się na początkowej orbicie o parametrach 200×330 km. Przez następne dwa dni będzie miał miejsc proces “doganiania” modułu orbitalnego Tiangong-1, do którego Shenzhou-10 zacumuje. Poniżej prezentujemy materiał wideo z zapisem startu.

{youtube}8XzED_CUhdw{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający start misji Shenzhou-10 / Credits: youtube.com, china2057

11 czerwca, 11:51 CEST
Poprawnie rozłożone zostały panele słoneczne, co oznacza możliwość ładowania baterii statku.

11 czerwca, 11:48 CEST
Separacja drugiego stopnia. Statek załogowy Shenzhou-10 z trzema osobami na pokładzie znalazł się na orbicie wokółziemskiej.

11 czerwca, 11:43 CEST
Start przebiega nominalnie.

11 czerwca, 11:43 CEST
Pracę rozpoczął drugi stopień rakiety. Odrzucona została osłona aerodynamiczna.

Moment po odrzuceniu czterech stopni dodatkowych oraz dolnego stopnia rakiety nośnej (CCTV)

11 czerwca, 11:41 CEST
Odrzucona została wieżyczka bezpieczeństwa oraz chwilę później cztery stopnie dodatkowe.

11 czerwca, 11:38 CEST
Rakieta opuściła stanowisko startowe!


Moment startu misji Shenzhou-10 (CCTV)

11 czerwca, 11:37 CEST
Od rakiety oddzielone zostały przewody pomocnicze.

11 czerwca, 11:37 CEST
Wszystkie systemy wydają się pracować nominalnie. Minuta do startu.

11 czerwca, 11:33 CEST
Pozostało 5 minut do startu. Przypominamy, iż po angielsku relację na żywo ze startu można oglądać na stronie chińskiej telewizji państwowej.

11 czerwca, 11:20 CEST
Wszystkie platformy serwisowe znajdują się na pozycji startowej.

Rakieta LM-2F z pojazdem Shenzhou-10 oczekuje na wyrzutni startowej (CCTV)
Rakieta LM-2F z pojazdem Shenzhou-10 oczekuje na wyrzutni startowej (CCTV)

11 czerwca, 11:11 CEST
Również środkowa platforma serwisowa została odsunięta do pozycji startowej. Przy rakiecie pozostała jedynie górna platforma, mieszcząca pomost prowadzący z wyrzutni do pojazdu Shenzhou-10.

11 czerwca, 11:07 CEST
Do startu pozostało pół godziny.

11 czerwca, 11:05 CEST
Dolna platforma serwisowa, która do tej pory otaczała rakietę, została odsunięta do pozycji startowej.

11 czerwca, 11:00 CEST
Warunki atmosferyczne nad wyrzutnią mieszczą się w granicach tolerancji dla przeprowadzenia startu.

11 czerwca, 10:51 CEST
Zadaniem grupy taikonautów po zacumowaniu do stacji kosmicznej Tiangong-1 ma być – według oficjalnej wersji – przeprowadzenie badań medycznych i technologicznych, a także nawiązanie łączności w serii spotkań ze studentami chińskich szkół w lekcjach “z kosmosu”. W trakcie tych spotkań przedstawione będą proste doświadczenia w stanie mikrograwitacji.

11 czerwca, 10:40 CEST
Do planowanego startu pozostała godzina. W locie Shenzhou-10 wykorzystana zostanie rakieta załogowa LM-2F, która jest jedynym chińskim nośnikiem, przystosowanym do lotów załogowych. Rakietę opracowano na bazie konstrukcji LM-2E, nad którą prace trwały w latach 90-tych, ale z powodu problemów ostatecznie projekt przerwano i zastąpiono rakietą LM-3B. Co interesujące, sama LM-2E również stanowiła rozwinięcie istniejącej konstrukcji – LM-2C.

11 czerwca, 10:00 CEST
Załoga znajduje się już na pokładzie pojazdu kosmicznego. Transmisja w chińskiej telewizji zostanie wznowiona na około 15 minut przed startem, planowanym na 11:37 CEST.

11 czerwca, przed 10:00 CEST
Nim astronauci udali się na wyrzutnię startową, spotkali się jeszcze z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, który specjalnie na start wrócił bezpośrednio z Sacramento, gdzie zakończył swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie prezydenta Chin z taikonautami / Credits: CCTVZałoga Shenzhou-10 w odizolowanym pomieszczeniu żegna się z prezydentem Chin.

Po pożegnaniu przez prezydenta, załoga została przetransportowana na wyrzutnię, gdzie powoli zajęła miejsca w pojeździe Shenzhou-10.

Pożegnanie taikonautów przed zaokrętowaniem / Credits: CCTVZałoga Shenzhou-10 była hucznie żegnana przed transportem na wyrzutnię.

11 czerwca, 6:00 CEST
{jathumbnail off}Skład załogi misji Shenzhou-10 został oficjalnie ujawniony dopiero wczoraj, chociaż pojawiające się wcześniej przecieki (m.in na chińskiej wikipedii) okazały się prawdziwe. Na orbitę udadzą się: Nie Haisheng, Zhang Xiaoguang oraz Wang Yaping. Nie Haisheng brał w 2005 roku udział w locie Shenzhou-6, zaś Wang Yaping będzie druga chińską astronautką. Cała trójka była wcześniej wyznaczona na dublerów misji Shenzhou-9.

Statek kosmiczny Shenzhou-10 zostanie wyniesiony na orbitę przy pomocy rakiety nośnej Długi Marsz 2F. Po dwóch dniach lotu astronauci przycumują do modułu Tiangong-1. Na pokładzie tej miniaturowej stacji kosmicznej spędzą niecałe dwa tygodnie. Oprócz badań oraz eksperymentów Chińczycy przeprowadzą również zdalne lekcje dla szkół. Nauczycielką będzie Wang Yaping. Astronauci mają również przetestować ręczne cumowanie statku Shenzhou do modułu. Co ciekawe, transmisja ze startu misji będzie relatywnie krótka – zacznie się na 5 minut przed odpaleniem silników, zaś cumowanie do Tiangonga-1 nie będzie nadawane na żywo.

Start można oglądać przez internet poprzez chińską telewizją państwową.

Comments are closed.