Wymiana statków transportowych na ISS (11.06.2013)

0

Wypełniony śmieciami i zepsutym sprzętem rosyjski statek transportowy Progress 51P odcumował w dniu dzisiejszym od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do zwolnionego portu za kilka dni przycumuje będący w drodze europejski statek transportowy ATV-4 „Albert Einstein”.

Po niemal 7 tygodniach wspólnej misji rosyjski statek Progress 51P odcumował od tylnego portu na module Zwiezda dzisiaj o godzinie 15:58 CEST. Właz prowadzący do statku zamknięty został wczoraj przez dowódcę Pawla Winogradowa. Misja statku rozpoczęła się 24 kwietnia, a cumowanie do ISS miało miejsce dwa dni później. Na pokładzie rosyjskiego transportowca znalazło się 3,1 tony ładunków, w tym jedzenie, paliwo i sprzęt.

Po wystrzeleniu i dotarciu na orbitę okazało się, iż jedna z anten statku Progress 51P nie uległa rozłożeniu. Pomimo tego udzielono pozwolenia na cumowanie. Istniały jednak pewne przesłanki, iż w czasie manewru przyłączenia do węzła na module Zwiezda uszkodzeniu przez nierozłożoną antenę mógł ulec element nawigacyjny wykorzystywany w czasie operacji cumowania europejskich statków transportowych.

W związku z tym kamera odchodzącego od węzła cumowniczego statku Progress 51P była dzisiaj skierowana na ten element. Zebrane dane są obecnie analizowane. Interesującym faktem jest informacja (z NASA TV) o rozłożeniu anteny tuż po odcumowaniu, co zaburzyło na chwilę ruch statku.

Pozytywny stan elementu LRR (Laser Radar Reflector) jest wymagany do przeprowadzenia poprawnego cumowania statku ATV-4, które zaplanowane jest na 15 czerwca. W przypadku problemów z cumowaniem ATV-4 pozostanie na orbicie parkingowej, a rosyjscy astronauci wyjdą na awaryjny spacer kosmiczny i dokonają wymiany uszkodzonego elementu. Europejski statek dostarczy około 7 ton ładunków na stację ISS.

Progress 51P pozostanie na orbicie jeszcze przez parę dni. Kontrolerzy z Moskwy mają w planach przeprowadzenie testów inżynieryjnych. Po ich zakończeniu statek zostanie sprowadzony do atmosfery nad południowym Pacyfikiem, gdzie ulegnie całkowitej destrukcji.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.