Nowa mała rakieta nośna?

0

NASA przyznała grant firmie Garvey Spacecraft Corporation w ramach drugiej fazy programu Small Business Innovation Research. Grant wynosi 700 tysięcy dolarów i ma pozwolić na budowę małej rakiety nośnej, zdolnej do wynoszenia nanosatelitów na niskie orbity okołoziemskie.

W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie małymi satelitami, o masie od jednego do kilkuset kilogramów. Wiele z tych satelitów jest zwyczajnie zbyt małych, by mogły być jedynym ładunkiem dla rakiet nośnych – muszą być wynoszone niejako „przy okazji”. Z drugiej strony, nie zawsze udaje się znaleźć odpowiednie rakiety nośne, które w określonym terminie będą lecieć na wymaganą orbitę. Jednocześnie, wielu operatorów satelitów jest niechętnych obecności „dodatkowego pasażera” na pokładzie rakiety nośnej.

Ta sytuacja sugeruje tworzenie się nowego rynku dla rakiet nośnych – dedykowanych małym satelitom. Rzeczywiście, w ostatnich latach obserwujemy budowę, testy i loty kolejnych konstrukcji rakietowych na całym świecie. Nowe rakiety powstają m.in. w Ameryce Południowej, Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Jest możliwe, że wiele z tych konstrukcji pomyślnie przejdzie etap testów i zacznie konkurować na rynku usług rakietowych.

Lista małych rakiet nośnych może wzrosnąć o jedną pozycję za sprawą firmy Garvey Spacecraft Corporation (GSC). Tej firmie NASA przyznała grant w wysokości 700 tysięcy dolarów w ramach drugiej fazy programu Small Business Innovation Research (SBIR). Siedzibą firmy GSC jest miasto Long Beach w Kalifornii.

W ramach grantu z programu SBIR firma GSC chce rozwijać dalej rakietę o roboczej nazwie Nanosat Launch Vehicle (NLV). Ta rakieta w swej podstawowej wersji miałaby wynosić około 10 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości około 250 km. Wersje rozwojowe tej rakiety byłyby zdolne do wynoszenia około 20 kg na LEO o wysokości do 450 km.

Grant SBIR przewiduje prace na czas do dwóch lat, w trakcie których zaawansowanie techniczne rakiety NLV powinno osiągnąć poziom demonstracji prototypu w środowisku operacyjnym. Oznacza to, że firma GSC będzie chciała w ciągu najbliższych dwóch lat doprowadzić do pierwszego lotu orbitalnego rakiety NLV, być może z ładunkiem na pokładzie.

(PA, GSC)

{module [346]}

Comments are closed.