Armenia przystępuje do COPUOS i traktatów o przestrzeni kosmicznej

0

Armenia przy okazji wejścia do oenzetowskiego komitetu COPUOS przystąpi do 5 międzynarodowych konwencji o przestrzeni kosmicznej.

W grudniu 2012 roku Armenia została wybrana na członka Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przy tej okazji Armenia zdecydowała o przystąpieniu do pięciu międzynarodowych porozumień o kosmosie: Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej (1967), Umowy o ratowaniu kosmonautów, powrocie kosmonautów i zwrocie obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną (1968), Konwencji o międzynarodowej odpowiedzialności za szkody spowodowane przez obiekty kosmiczne (1972), Konwencji o rejestracji obiektów wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną (1974), i Porozumienie o organizacji działań państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich (1979).

Dzięki członkostwu w COPUOS-ie Armenia będzie miała dostęp do wielu międzynarodowych projektów o tematyce kosmicznej, i tym samym do współpracy z agencjami kosmicznymi z całego świata.

Warto wspomnieć, że od 28-30 stycznia kraj odwiedziła rosyjska delegacja wojskowa, której przewodził rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Wraz z swoim armeńskim odpowiednikiem, Seiranem Ohanijem, omawiali sprawy, m.in., międzynarodowego i regionalnego bezpieczeństwa, i spraw związanych z rosyjską bazą wojskową w Armenii. Spotkanie miało też pogłębić armeńsko-rosyjski sojusz.

(Xinhua)

 {module [346]}

Comments are closed.