Powstanie Armsat – armeński satelita

0

Armenia ogłosiła powstanie firmy Armkosmos i zapowiedziała wysłanie swojego pierwszego satelity, Armsata.

W piątek 21 czerwca rząd Armenii podał, że wyśle swojego pierwszego satelitę. Nowoutworzona państwowa firma Armkosmos zajmuje się obecnie rezerwacją pozycji orbitalnej dla statku Armsat, przekazał Gagik Grigorjan, dyrektor departamentu relacji zagranicznych ministerstwa transportu i łączności.

Armeński projekt ma być warty 250 milionów USD, z których część będzie pochodziła od inwestorów prywatnych. Nie podano ram czasowych przedsięwzięcia ani szczegółów dotyczących statku. Wiadomo, że po części będzie on świadczył usługi komercyjne. Najpewniej będzie to geostacjonarny satelita telekomunikacyjny i powstanie przy udziale rosyjskim lub chińskim. Armenii przysługuje prawo do dwóch pozycji na orbicie geostacjonarnej. 

Od rozpadu ZSRR w 1991 sześć republik postsowieckich umieściło na orbicie swoje satelity. Ostatnio, w lutym tego roku, na orbitę trafił Azerspace-1, należący do Azerbejdżanu, lokalnego rywala Armenii, z którym trwa spór o Górski Karabach. Także w lutym Armenia przystąpiła do oenzetowskiego komitetu COPUOS i podpisała 5 międzynarodowych konwencji o przestrzeni kosmicznej.

Armenia jest niepodległą republiką od 21 września 1991 roku. Ma niecałe 30 000 km2 powierzchni i ponad 3 miliony ludności. Jej PKB w 2011 roku wyniosło 10,25 miliarda USD (3305 USD per capita). Kraj pozostaje uzależniony gospodarczo od Rosji z uwagi na zamknięte granice z Azerbejdżanem i Turcją. Tylko około 20% PKB pochodzi z usług; ważną rolę odgrywa też pomoc diaspory. W 2001 Armenia stała się członkiem Rady Europy. W 2005 w wyniku referendum przyjęto nowelizację konstytucji, zmieniającą ustrój z republiki prezydenckiej na parlamentarną.

Zobacz też:

{module [346]}

Comments are closed.