Dwa starty rakiet Sojuz

0

25 czerwca miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Dwie rakiety nośne z rodziny Sojuz wystartowały tego samo dnia. Jeden start odbył się z Bajkonuru, drugi dwie godziny później z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Zgodnie z planem z kazachskiego Bajkonuru wystartowała rakieta Sojuz 2-1b o godzinie 19:28 (CEST). Jedynym ładunkiem był Resurs-P, rosyjski satelita do obserwacji Ziemi. Umieszczony został na orbicie synchronicznej ze słońcem o parametrach: inklinacja 97,98 stopnia oraz wysokość 480 x 470 km. Resurs-P zbudowany został przez zakłady CSKB-Progress na bazie szpiegowskiego satelity Jantar-4KS1. Jest to pierwszy rosyjski satelita będący w stanie wykonywać obrazowanie hiperspektralne. Wyposarzony jest również w kamerę wysokiej rozdzielczości oraz kamerę szerokokątną. Dane przesyłane przez satelitę będą wykorzystywane w różnych dziedzinach, takich jak rolnictwo, rybołówstwo, transport, zarządzanie kryzysowe czy bezpieczeństwo. W najbliższych latach wystrzelone zostaną dwa kolejne egzemplarze serii.

{youtube}8fRceEkGwxo{/youtube}

Nagranie startu Sojuza 2-1b z Bajkonuru / Credits: SpaceVidsNet

Niecałe dwie godziny później, o 21:27 z Gujany Francuskiej wystartował Sojuz, w wersji ST-B z górnym stopniem Fregat-MT. Operatorem była spółka Arianespace zaś ładunkiem były cztery satelity telekomunikacyjne systemu O3b. Umieszczone zostały na orbicie o parametrach 7825 x 7825 km oraz inklinacji 0 stopni. Zbudowana przez Thales Alenia Space konstelacja satelitów O3b (nazwa pochodzi od [The] Other 3 billion) będzie świadczyła usługi telekomunikacyjne dla ludzi mieszkających w krajach rozwijających się. Docelowo konstelacja będzie liczyła 8 satelitów.

(NSF)

{module [346]}

Kadr ze startu rakiety Sojuz ST-B z Gujany Francuskiej / Credits: Arianespace

 

Comments are closed.