Start Sea Launch – rakieta spadła do morza (01.02.2003)

0

O 7:56 CET (01.02.2003) wystartowała rakieta Zenit-3SL z satelitą Intelsat-27. Kilka minut po starcie przerwano transmisję internetową i zaprzestano aktualizacji Twitterem. Wg RIA Nowosti rakieta spadła do oceanu.

Dziś rano, w piątek o 6:56 GMT, z platformy startowej Odyssey wystartowała rosyjsko-ukraińska rakieta nośna Zenit-3SL z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-27. Ponad 6-tonowy satelita zbudowany przez Boeinga miał zapewnić obsługę klientów z Ameryki i Europy.

Przygotowania do startu przebiegały bez przeszkód i start odbył się o czasie. Jednak o 07:03 GMT firma obsługująca rakietę i start, Sea Launch, nagle przerwała transmisję telewizyjną. W tym czasie powinien pracować jeszcze II człon rakiety i powinna zostać odrzucona osłona aerodynamiczna. Portalowi Spaceflight Now nie udało się też skontaktować z rzecznikiem Sea Launch.

Około 7:30 GMT rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała, nie wymieniając źródła, że pierwszy stopień rakiety wyłączył się w 50 sekundzie lotu.

Przed 08:00 GMT RIA Nowosti podała, że rakieta Zenit spadła do Pacyfiku w okolicach platformy startowej. Nadal nie ma oficjalnego komunikatu ze strony Sea Launch.

 {module [346]}

Po godzinie 08:00 pojawiło się potwierdzające te fakty oświadczenie firmy: Sea Launch AG ogłosił dzisiaj, że około 40 sekund po starcie rakiety z satelitą Intelsat-27 utracono całkowicie sygnał telemetrii. Statek zbudowany przez Boeing Satellite Systems został wystrzelony rakietą nośną Zenit-3SL z platformy startowej Odyssey umieszczonej na przecięciu równika ze 154 stopniem długości geograficznej zachodniej. Sea Launch ustanowi komisję wypadkową, która określi przyczyny wypadku i która opublikuje dalsze informacje, gdy będą dostępne, na stronie www.sea-launch.com.

“Jesteśmy bardzo rozgoryczeni przebiegiem startu i składamy najszczersze przeprosiny naszemu klientowi, firmie Intelsat, i konstruktorowi satelity, firmie Boeing Satellite Systems. – przekazał Kjell Karlsen, prezes Sea Launch AG. “Przyczyna katastrofy nie jest znana, ale staramy się ją określić we współpracy z Intelsatem, Boeingiem, firmą Energia i innymi firmami odpowiedzialnymi za rakietę Zenit-3SL. Zrobimy wszystko co możliwe, aby złagodzić skutki tego nieszczęśliwego i niespodziewanego zdarzenia”

Oświadczenie niewiele różnią się od komunikatu Sea Launch wydała godzinę później firma Intelsat. Firma zapewnia, że klienci korzystający z usług satelitó Intelsat 805 i Galaxy 11 nie odczują wpływu dzisiejszego niepowodzenia.

Dyrektor RKK Energia powiedział, że na razie wiadomo, że w 50 sekundzie lotu nastąpiło awaryjne wyłączenie się silnika I członu rakiety. Przyczyny tego zachowania nie są znane. Rakieta spadła niedaleko od platformy startowej. Nie wyrządziła jednak żadnych szkód. Pierwszy człon Zenita-3SL jest napędzany silnikiem na paliwo ciekłe, RD-171M, zaprojektowanym przez rosyjskie NPO Energomasz. 

(SFN, RIA Nowosti, Sea Launch)

Comments are closed.