Start południowokoreańskiej Naro (30.01.2013)

0

Południowa Korea przeprowadziła udany start rakiety KSLV-1 (Naro) i po dwóch nieudanych próbach umieściła satelitę na orbicie. Do startu doszło 30 stycznia 2013 roku około godziny 08:00 CET. Dziewięć minut później rakieta Naro umieściła satelitę STSAT-2C na orbicie.

Rakieta Naro (inna nazwa to KSLV-1) to południowokoreańska konstrukcja, zbudowana wraz z Rosją. Jest to ciekawa konstrukcja, gdyż pierwszy stopień jest produkcji rosyjskiej, napędzany silnikiem RD-151, a drugi to czysto południowokoreańska konstrukcja. Rakieta jest zdolna do wynoszenia małych ładunków na niskie orbity wokółziemskie, w tym te o wysokiej inklinacji.

Program rakiety KSLV jest rozwijany od początków poprzedniej dekady. Dotychczas odbyły się już dwa starty. Te poprzednie próby startu Naro, z 2009 i 2010 roku, zakończyły się niepomyślnie. Za pierwszym razem satelita nie odłączył się od rakiety. W 2010 rakieta eksplodowała w drugiej minucie lotu.

Do trzeciej próby startu doszło 30 stycznia 2013 roku około godziny 08:00 CET. Start przebiegł pomyślnie i dziewięć minut później doszło do umieszczanie satelity STSAT-2C na orbicie. Jest to sukces Południowej Korei a sam program KSLV będzie dalej kontynuowany i docelowo powinien być zdolny do wynoszenia różnych małych satelitów, być może także komercyjnie.

 {module [346]}

Przez wiele lat kosmiczne plany Seulu były blokowane przez USA, największego sojusznika, w obawie przed eskalacją regionalnego wyścigu zbrojeń, który mogło wywołać posiadanie przez Koreę Południową programu rakietowego. Mimo że Chiny i Japonia rozwijały technologie związane z umieszczaniem ładunków na orbicie od lat 70. XX wieku, a Indie od kolejnej dekady, USA odwodziły Koreę od tego pomysłu przez dłuższy czas, zapewne z powodu trudnego sąsiedztwa z Koreą Północną. Teraz, gdy północny sąsiad sam dokonał udanej satelizacji za pomocą własnej rakiety nośnej, Korea Południowa ma zielone światło do nadgonienia straconych lat.

Więcej informacji na temat tego startu będzie dostępnych w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin.

Comments are closed.