STS-107 – Flight Day 15 (dziesiąta rocznica)

0

Dziesięć lat temu, pod koniec stycznia 2003 roku, trwała wyjątkowa misja załogowa STS-107, która kilka dni później z sukcesu zamieniła się w katastrofę. Ten artykuł podsumowuje piętnasty dzień ostatniej wyprawy promu Columbia.

30 stycznia 2003 roku, czwartek, to piętnasty dzień (Flight Day 15) misji STS-107. Załoga promu Columbia kończy prace nad eksperymentami. Wśród nich warto zwrócić uwagę na jeden, przy którym wciąż trwały prace – eksperyment MIST. Jego zadaniem jest przetestowanie systemów gaśniczych opartych na wodzie, które mogłyby zastąpić szkodliwe gaśnice halonowe dla środowiska oraz otoczenia pożaru. W eksperymencie użyto komory symulacyjnej, w której rozpylano wodę i sprawdzano jej efektywność gaśniczą. Rozpylana woda formowała mglistą zawiesinę, która miała zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Eksperyment miał częściowe podłoże komercyjne – przy jego projektowaniu uczestniczyły dwie amerykańskie firmy z sektora pożarniczego.

Sprawdzano również jak zachowują się rośliny pod wpływem bardzo dużych pól magnetycznych (w izolowanej komorze filmowano wzrost nasion). Eksperyment mógłby dać pewien wgląd w przyszłe loty długoterminowe z biologicznymi systemami podtrzymywania życia (również używanymi potencjalnie na stacjach i bazach) zwłaszcza, że niektóre projekty zakładają użycie silnych pól magnetycznych do osłony modułów.

Tego dnia rozpoczęły się przygotowania do lądowania promu. Kilku astronautów z załogi rozpoczęło trening przed lądowaniem, m.in. z wykorzystaniem zainstalowanego programu PILOT.
Sprawdzono również, czy pod podłogą modułu SPACEHAB nie zebrało się czasem nieco wody, która mogła wylać się wcześniej z systemu kontroli środowiskowej. Wody nie znaleziono, jednak profilaktycznie zaklejono wszystkie otwory taśmą, by podczas powrotu na Ziemię nie doszło do zanieczyszczenia modułu.

 {module [346]}

Na Ziemi trwają przygotowania do wejścia promu w atmosferę. Pogoda dla Florydy na 1 lutego jest zachęcająca, choć możliwe jest odwołanie pierwszego wejścia w atmosferę z uwagi na możliwość wystąpienia chmur na niskim pułapie. Na Florydę przyjeżdżają też rodziny i znajomi astronautów, którzy będą mogli obserwować lądowanie promu ze specjalnej platformy widokowej.

Nie udało się  jednoznacznie zidentyfikować żadnego z odzyskanych zdjęć z misji STS-107 z 30 stycznia. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje jedno z najbardziej znanych zdjęć wykonanych podczas ostatniej wyprawy promu Columbia. Na zdjęciu widać całą załogę tej misji, w przerwie pomiędzy eksperymentami naukowymi.

Comments are closed.