Start suborbitalny z Wallops

0

 Z Wallops Flight Facility wystartowała rakieta sondażowa do badań nad rozpraszaniem litu w atmosferze.

29 stycznia o godzinie 17:50 czasu lokalnego z ośrodka NASA Wallops Flight Facility wystrzelono rakietę sondażową Terrier-Improved Orion.

W trakcie lotu rakieta wyemitowała do atmosfery dwa obłoki par litu, widoczne w barwach czerwonych. Doniesienia o widzialności obłoków napływały aż Północnej Karoliny (Outer Banks), wschodniej Pennsylvanii i New Jersey. Obłoki zostały wytworzone dwoma różnymi metodami, aby zbadać która nadaje się lepiej do obserwowania zjawisk w kosmosie i na pograniczu kosmosu i atmosfery.

W NASA jeszcze dwukrotnie w tym roku będzie wysyłała podobne misje. W kwietniu pary litu zostaną rozproszone nad Atolem Kwajalein (Wyspy Marshalla), a w czerwcu ponownie w okolicach Wallops.

 {module [346]}

Obłoki zostały wytworzone poprzez spalanie metalicznego litu w termicie, środku zapalającym. Zapalony termit wytwarza bardzo wysoką temperaturę, która spowodowała parowanie litu. Lit opuszczając rakietę tworzył obłok, który był śledzony z ziemi optycznie. Naturalnie procedura była bezpieczna dla okolicznych mieszkańców.

Następny start rakiety z WFF planowany jest na połowę marca.

(NASA)

 

Comments are closed.