Rozbłysk klasy M1.7 zza krawędzi tarczy słonecznej (05.01.2013)

0

Po tygodniach oczekiwań, Słońce wreszcie wygenerowało rozbłysk klasy M. Do tego wydarzenia doszło 5 stycznia 2013 roku. Rozbłysk wytworzyła grupa znajdująca się jeszcze za wschodnim brzegiem tarczy słonecznej.

Od 28 listopada 2012 roku, a zatem przez ponad pięć tygodni, na Słońcu nie zanotowano żadnego rozbłysku klasy M. Najsilniejszy zarejestrowany rozbłysk w tym okresie był klasy C5.7 z 12 grudnia. Dopiero 5 stycznia 2013 roku nastąpił pierwszy rozbłysk klasy M. Był to jednocześnie pierwszy rozbłysk klasy M w nowym roku.

Piątego stycznia grupa znajdująca się jeszcze za wschodnią krawędzią tarczy słonecznej wygenerowała rozbłysk klasy M1.7. Maksimum tego rozbłysku przypadło na godzinę 10:31 CET. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk, zaobserwowane przez sondę Solar Dynamics Observatory (SDO).

{youtube}V2lQEOP9LRs{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.7 – 05.01.2013 / Credits – NASA, SDO, kosmonautanet

Aktualnie na naszej Dziennej Gwieździe (strona widoczna z Ziemi) znajduje się aż piętnaście grup plam słonecznych. Rośną także szanse na kolejne rozbłyski klasy M – szacowane na około 25% w ciągu kolejnych 48 godzin.

Tak duża przerwa pomiędzy rozbłyskami klasy M jest dowodem na bardzo słaby okres maksimum obecnego, 24. cyklu aktywności słonecznej. Aktualnie przewiduje się, że maksimum cyklu nastąpi w trzecim kwartale tego roku, choć dopiero kilka miesięcy po maksimum uda się ten moment wyznaczyć. Co ciekawe, pojawiły się nawet niedawno głosy, że maksimum aktywności słonecznej może już być za nami, z uwagi na bardzo niską aktywność pod koniec 2012 roku. Odpowiedź na tę kwestię poznamy pewnie nie wcześniej niż za kilka miesięcy.

Aktywność słoneczna jest monitorowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.