Prognoza na 2013 rok – Polska

0

2013 rok przyniesie wiele ciekawych wydarzeń dla sektora kosmicznego w Polsce. Warto już teraz dokonać prognozy rozwoju wydarzeń dla nadchodzących 12 miesięcy.


Rok 2013 w Polsce – satelita BRITE-PL Lem, test rakiety Polskiego Towarzystwa Rakietowego i pierwszy rok w Europejskiej Agencji Kosmicznej / Credits – CBK PAN, PTR, wikimedia

1. Pierwszy rok Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) {jathumbnail off}
2013 rok będzie prawdziwym sprawdzianem dla powstającego polskiego sektora kosmicznego. Jakie projekty zostaną rozpoczęte? Jak duży będzie udział inicjatyw komercyjnych a jak duży “kawałek tortu” zostanie przyznany instytutom naukowym? Z pewnością kwestie polityczne (np. ustalenie polskiej polityki kosmicznej) i organizacyjne (np. wspieranie rozwoju firm z sektora, udział małych i średnich przedsiębiorstw, lokalne inicjatywy) będą miały duże znaczenie dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. W tej chwili trudno przewidzieć rozwój sytuacji, ale wydaje się, że im mocniejsze wspieranie firm oraz projektów o docelowo komercyjnym znaczeniu, tym większa szansa na stworzenie dochodowego polskiego sektora kosmicznego, który będzie ważnym elementem europejskiego rynku wysokich technologii.

Do końca 2017 roku Polska będzie na “etapie przejściowym” w ESA. Do tego czasu sporo wysiłków będzie skierowanych na wytworzenie nowoczesnych polskich rozwiązań dla sektora kosmicznego oraz aplikacji do zastosowań na Ziemi. Warto by te wysiłki były odpowiednio zorganizowane, by w rezultacie powstał dość szeroki wachlarz polskich rozwiązań kosmicznych, niezależnych od siebie i skierowanych dla różnych odbiorców.

W opinii redaktorów serwisu Kosmonauta.net warto aby posłużyć się doświadczeniami, które zebrały inne państwa europejskie podczas rozwijania rodzimych sektorów kosmicznych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na doświadczenia, sukcesy i problemy duńskiego sektora kosmicznego (składka do ESA porównywalna z Polską) oraz ostatnie mocne zapowiedzi ze strony brytyjskiego rządu.

Ponadto, wejście Polski do ESA to duża szansa na zwiększenie udziału polskich studentów i uczelni w projektach edukacyjnych. Najważniejsza zmiana nastąpi przy sposobie finansowania projektów edukacyjnych. Dotychczas krajowe uniwersytety mogły brać udział w projektach edukacyjnych realizowanych przez ESA, ale Polska musiała za to płacić. Nie raz prowadziło to do problemów, których najbardziej znanym przykładem była akcja ESMO w 2010 roku. Aktualnie trwają zgłoszenia do dwóch projektów – tegorocznych edycji „Spin Your Thesis” oraz „Drop Your Thesis”. Rozpoczęły się już programy CanSat, skierowane do uczniów szkół średnich – Polskę reprezentują zespoły Aurora Team i KrakSat.

 {module [346]}

2. BRITE-PL Lem (i Heweliusz?) na orbicie!
W 2013 roku na orbitę zostanie wyniesiony przynajmniej jeden z dwóch polskich satelitów naukowych – BRITE-PL Lem. Start tego satelity (jako ładunku dodatkowego rakiety Dniepr) został przełożony na początek 2013 roku, z przyczyn niezwiązanych z polskim satelitą. W tej chwili data startu rakiety Dniepr z BRITE-PL Lem na pokładzie nie jest jeszcze znana, wiadomo jednak, że będzie to bardzo ciekawy lot, ponieważ w jednym starcie zostanie wyniesionych ponad 20 satelitów!

Umieszczenie BRITE-PL Lem na orbicie to ważny sygnał dla polskiej nauki (w tym przypadku astronomii), która zyska potężne narzędzie badawcze, zdolne do zbierania danych o bardzo wysokiej jakości. Czy po projekcie BRITE-PL nastąpią kolejne o podobnym charakterze?

{youtube}UvnpNV-jv2A{/youtube}
Składanie satelity BRITE-PL Lem – nagranie z listopada 2011 roku / Credits –

3. Inne projekty satelitarne
Rok 2013 powinien przynieść też pierwsze informacje na temat nowych projektów satelitarnych. W Studenckim Kole Astronautycznym zaczynają się pracę związane z PW-Satem 2. Słyszeliśmy także wstępne zapowiedzi innych misji CubeSatów, w tym i tych budowanych przez uczelnie. W tym roku powinniśmy także poznać więcej szczegółów na temat polsko-niemieckiego projektu satelity edukacyjnego.

4. University Rover Challenge
W ostatnich latach polskie zespoły zebrały dużo doświadczenia na amerykańskich zawodach University Rover Challenge. W 2011 roku zespół z Politechniki Białostockiej uzyskał pierwsze miejsce w tym prestiżowym konkursie. W 2012 roku Polskę reprezentowało już kilka zespołów. Czy również w tym roku uda się powtórzyć sukces?

5. Misje balonowe i rakietowe
W ostatnich latach obserwowaliśmy rosnącą aktywność różnych polskich grup przeprowadzających misje stratosferyczne i rakietowe. W 2013 roku powinno dojść do kolejnych projektów (zarówno rakietowych jak i balonowych), być może z rekordowymi wynikami. Warto zwrócić uwagę na działania Fundacji Copernicus Project, która regularnie wysyła balony do stratosfery w misjach o różnych profilach oraz na testy rakiet Polskiego Towarzystwa Rakietowego, które już teraz regularnie przekraczają prędkość dźwięku oraz osiągają pułapy ponad 3-4 kilometrów.

Widok z wysokości około 30 km - jest to przestrzeń coraz częściej odwiedzana przez róźne polskie grupy amatorskie i półprofesjonalne. Zdjęcie z misji Hevelius 3 - 14.11.2012 / Credits - zespół Hevelius, Kosmonauta.net,  Polskie Forum Astronautyczne
Widok z wysokości około 30 km – jest to przestrzeń coraz częściej odwiedzana przez róźne polskie grupy amatorskie i półprofesjonalne. Zdjęcie z misji Hevelius 3 – 14.11.2012 / Credits – zespół Hevelius, Kosmonauta.net,  Polskie Forum Astronautyczne

Comments are closed.