Drugi lot Grasshoppera

0

Pierwszego listopada 2012 roku firma SpaceX dokonała drugiego lotu rakiety Grasshopper. W trakcie tego testu rakieta wzniosła się na 3-4 metry, po czym łagodnie osiadła tuż koło miejsca startu.

SpaceX jest jedną z najbardziej znanych firm z sektora kosmicznego (z „niszy” o nazwie „New Space”). Dokonania SpaceX są liczne – od rakiet Falcon 1, Falcon 9 poprzez kapsułę Dragon i jej loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) aż po ambitne projekty, które już teraz wchodzą w fazę testów.

Jednym z takich ambitnych projektów jest rakieta Grasshopper, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL – pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Co więcej, odzyskiwanie stopni ma być wykonywane poprzez precyzyjne lądowanie w wyznaczonym miejscu. Jest to krok dalej m.in. w porównaniu z rakietami SRB dla promu kosmicznego, które lądowały w określonym rejonie na spadochronach w Oceanie Atlantyckim i były wyławiane przez okręty.

Pierwszy lot Grasshoppera odbył się 21 września 2012 roku. Na kolejny nie trzeba było długo czekać – nastąpiło to 1 listopada 2012. Tego dnia Grasshopper wzniósł się na wysokość około 3-4 metrów, po czym łagodnie osiadł także w odległości około 3-4 metrów od miejsca startu. Poniższe nagranie prezentuje lot Grasshoppera z 1 listopada 2012 roku. Był to niewątpliwie udany test, w trakcie którego sprawdzono m.in. działanie systemu orientacji rakiety.

{youtube}RzhaHzgqHDk{/youtube}
Drugi lot Grasshoppera – 01.11.2012 / Credits – SpaceX,

W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się coraz wyższych lotów Grasshoppera. Wpierw będą to loty poddźwiękowe, które będą odbywać się ze stanowiska w McGregor w Teksasie. Jeśli te loty się powiodą, to po nich powinny nastąpić testy ponaddźwiękowe, tym razem z bazy White Sands w Nowym Meksyku.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.