Wycieczka po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (wideo – 2012 rok)

0

Opublikowano film prezentujący aktualny wygląd wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po Stacji oprowadza europejski astronauta Andre Kuipers.

Holender Andre Kuipers już dwa razy przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wpierw, w 2004 roku przez kilkanaście dni przebywał na Stacji w ramach misji DELTA. Następnie, 21 grudnia 2011 roku poleciał w sześciomiesięczną wyprawę PromISSe*, która trwała podczas 30. i 31. Ekspedycji. Ze Stacji powrócił 1 lipca 2012 roku.

To właśnie podczas tego pobytu wykonano nagranie prezentujące aktualny wygląd wnętrza Stacji. Po ISS oprowadzał Andre Kuipers. Oprowadzanie rozpoczęło się od japońskiego modułu Kibo oraz europejskiego Columbus. Następnie prezentowane są moduły amerykańskie – Harmony, Destiny, Unity, Quest i PMM. Po tych modułach Kuipers odwiedza moduły Zwiezda, Zarja, Poisk i Rasswiet oraz kapsuły Sojuz. Na tym etapie wycieczki po ISS prezentowane jest także wnętrze europejskiego bezzałogowego pojazdu ATV-3. Na koniec Andre Kuipers wizytuje moduł Tranquility i Cupolę z widokiem na Ziemię.

{youtube}afBm0Dpfj_k{/youtube}
Andre Kuipers na ISS / Credits –

Zaprezentowany film ukazuje aktualny stan wnętrza ISS. W każdym z modułów trwają intensywne prace (za wyjątkiem PMM, służącego za „piwnicę” Stacji), w większości zorientowane na badania naukowe. Przynajmniej do 2014 roku ISS będzie w podobnym stanie. W 2014 roku do ISS powinien dołączyć rosyjski moduł „Nauka” a dwa lata później – NEM-1.

Natomiast największą zmianą, jaka powinna nastąpić w najbliższych latach, to sposób dostarczania ładunku na ISS. Europejski pojazd bezzałogowy ATV prawdopodobnie zakończy swoje loty na ATV-5 (lot prawdopodobnie w 2014 roku). W tym samym czasie coraz więcej ładunku na Stację powinny zacząć dostarczać komercyjne pojazdy – Dragon firmy SpaceX i Cygnus firmy Orbital.

*DELTA i PromISSe to nazwy wypraw Europejczyków na ISS.

Comments are closed.