ESA testuje pierwszy radar SSA

0

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła pierwsze próby z testowym radarem monostatycznym dedykowanym śledzeniu kosmicznych śmieci.

Po 18 miesiącach fazy projektowej i rozwojowej Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiła testowy radar monostatyczny w ramach projektu SSA. Urządzenie, zamontowane 30 kilometrów od Madrytu, koło Santorcaz. w połowie listopada przejdzie testy akceptacyjne i walidacyjne.

Urządzenie powstało w ramach umowy między ESA (program SSA) a hiszpańską firmą Indra Espacio S.A. z 2010 roku, opiewającą na 4,7 miliona euro. Za odbiornik radaru odpowiada niemiecki Fraunhofer Institute for High Frequency Physics and Radar Techniques (FHR) z Wachtbergu.

Nicolas Bobrinsky, szef programu Space Situational Awareness ESA, powiedział, że powstanie testowego radaru to kamień milowy programu SSA”. Modułowa konstrukcja urządzenia pozwoli naukowcom z Hiszpanii i Niemiec na łatwą modyfikację urządzenia w zależności od efektów badań nad wykrywaniem i śledzeniem kosmicznych śmieci.

Radar będzie pracował w trybie monostatycznym, z nadajnikiem i odbiornikiem umieszczonym w pobliżu siebie.

We wrześniu 2012 podpisano kontrakt na budowę podobnej instalacji testowej, ale pracującej w trybie bistatycznym, z nadajnikiem i odbiornikiem oddalonymi o kilkaset kilometrów.

(ESA)

Comments are closed.